Test na przeciwciała Koronawirusa – jak go wykonać?

Test na przeciwciała Koronawirusa – jak go wykonać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wiadomo, naszą odporność na różne wirusy i bakterie zawdzięczamy przeciwciałom Do badań Koronawirusa określić trzeba takie współczynniki jak IgG oraz IgM, które dadzą nam jasną informację na temat tego, czy odpowiednie immunoglobuliny występują w naszym organizmie. Wykonanie testu pozwoli nam zyskać pewność, co do naszego stanu zdrowia, szczególnie w przypadku bezobjawowego nosicielstwa drobnoustroju, które może być groźne dla naszych bliskich. Warto poddać się analizie także w sytuacji kontaktu z osobą chorą na COVID-19.

Podział testów ze względu na metodę ich wykonywania

Można rozróżnić trzy rodzaje badań w zależności od tego, jak wygląda pobranie materiału do analizy. Jedynym testem możliwym do samodzielnego wykonania jest wersja kasetkowa. W specjalnym pojemniczku musimy umieścić próbkę krwi włośniczkowej pochodzącej np. z palca. Dodatni wynik może świadczyć o przebytym zakażeniu lub toczącej się infekcji, dlatego właśnie ten rodzaj testu traktowany jest jako badanie wstępne, wymagające dalszej diagnozy. 

Analiza serologiczna możliwa do realizacji w certyfikowanym laboratorium musi być przeprowadzona przez profesjonalistę. Również polega ono na pobraniu krwi, jednak w tej sytuacji oznaczenia przeciwciał dokonuje się na nowoczesnych analizatorach immunochemicznych. Jedynym modelem badania, które daje niemal całkowitą pewność, jest wymaz pobierany z gardła lub nosogardzieli. Ten rodzaj testu określa aktualne nosicielstwo Koronawirusa. Wersja kasetkowa da nam wynik w ciągu 1 doby, na pozostałe rezultaty musimy czekać od 1 do 3 dni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*