Jakie są objawy zaburzeń osobowości?

Jakie są objawy zaburzeń osobowości?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każda choroba związana z psychiką ludzką wymaga leczenia. Objawy zaburzeń osobowości, których nie widać na pierwszy rzut oka mogą się u chorego nasilać, prowadząc do destrukcji osobowości, a nawet myśli samobójczych. Jednym z najczęściej spotykanych problemów z psychiką są zaburzenia osobowości. Cechują się one nieumiejętnością dostosowania do świata zewnętrznego. Chory często ma poczucie osaczenia i tego, że jest sam z własnymi problemami. Może się to objawiać wycofaniem i lękiem przed kontaktami z innymi ludźmi. Cierpiący na zaburzenia osobowości mogą także wykazywać nieracjonalne zachowania odmienne od kulturowych wzorców. Czasem mogą reagować napadami paniki, a innym razem agresją.

Wyróżniamy osiem typów zaburzeń osobowości. Ich odpowiednie rozpoznanie przez lekarza w specjalistycznej placówce znacznie ułatwia terapię. Osobowość paranoiczna cechuje się brakiem zaufania do innych ludzi i wycofaniem. Z kolei osobowość dysocjalna wiąże się z brakiem umiejętności dostosowania do norm społecznych, a w konsekwencji prowadzi na przykład do łamania prawa.

Problemy z dzieciństwa

Czasami chorzy wykazują aspołeczne zachowania mające związek z trudnościami przebytymi w przeszłości. Przyczyną zaburzeń osobowości może być na przykład trauma przebyta w dzieciństwie. Przepracowanie jej z psychologiem i może pomóc uporać się z problemami. Warto zainteresować się gabinetem terapeutycznym, gdzie pracują wykwalifikowani psychologowie. Dzięki ich pracy można dojść do pełnej sprawności psychicznej i odzyskać radość z życia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*