Jak dawkować kreatynę?

Jak dawkować kreatynę?

Pixabay/pexels.com

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Od lat kreatyna pozostaje jednym z najskuteczniejszych, legalnych środków wspomagających przyrost masy mięśniowej. Stosują ją zarówno osoby trenujące amatorsko, jak i profesjonalni sportowcy. Istnieje jednak wiele sporów co do tego, jak dawkować kreatynę. Metod jest kilka, a wybór odpowiedniej należy uzależnić między innymi od aktualnej sylwetki, stażu i celów treningowych.

Metody dawkowania.

Dawkowanie kreatyny z fazą nasycenia.
Do niedawna była to najpopularniejsza z metod. Rozpoczyna się od tzw. fazy nasycenia trwającej od 3 dni do tygodnia, kiedy organizmowi dostarczane jest do 30 g kreatyny dziennie – w kilku porcjach. Po tym czasie dawka jest znacznie zmniejszana i kontynuuje się suplementację celem podtrzymania (ok. 5 g kreatyny dziennie).

Dawkowanie kreatyny bez fazy nasycenia.

Suplementacja kreatyny wg. tej metody odbywa się zarówno w dni treningowe, jak i nietreningowe, po około 5 – 10 gramów dziennie w 2 – 3 porcjach. Dobrze, gdy w dni treningowe jedna z porcji przyjmowana jest po wysiłku fizycznym.

Dawkowanie kreatyny z uwzględnieniem treningów.

Jest to metoda podobna do poprzedniej, jednak zakładająca przyjmowanie 10 gramów (w dwóch porcjach) w dni treningowe, a 5 gramów w dni bez treningu. Taki cykl trwa zwykle 2 – 3 miesiące, po czym robi się przerwę od suplementacji.

Dawkowanie stałe w małych ilościach.

Zgodnie z tą metodą kreatynę suplementuje się przez cały rok, ale w małych ilościach – od 3 do 5 gramów produktu dziennie. Metoda dawkowanie kreatyny według masy ciała zakłada z kolei zróżnicowanie porcji suplementu ze względu na naszą masę. Osoba trenująca powinna przyjmować od 0,05 do 0,1 g kreatyny na 1 kg masy ciała. Rozsądne podejście do dawkowania kreatyny w połączeniu z dopasowanym treningiem przyczyni się do poprawy wyników siłowych oraz sylwetki. Na stronie https://goodpower.eu znajdziemy szeroki wybór tego suplementu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*