Wskazania i przeciwwskazania do badania rezonansu magnetycznego

Wskazania i przeciwwskazania do badania rezonansu magnetycznego
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rezonans magnetyczny to popularne badanie o charakterze obrazowym, stosowane w celu skutecznego diagnozowania wielu groźnych chorób. Umożliwia ono przede wszystkim dokładne przeanalizowanie ciała bądź konkretnych jego partii pod kątem zarówno stanów zapalnych, jak i urazów czy zmian rakowych. W trakcie procedury pacjent leży nieruchomo w specjalnym tunelu i jest prześwietlony promieniami rentgenowskimi. Profesjonalny rezonans magnetyczny wykonuje się m.in. w tej poznańskiej klinice medycznej: http://klinikapoznan.pl/rezonans-magnetyczny/.

Schorzenia kręgosłupa, układu nerwowego i nie tylko

Podstawową zaletą rezonansu magnetycznego jest możliwość uzyskania wyjątkowo precyzyjnego obrazu ciała – począwszy od głowy, poprzez całą jamę brzuszną, a skończywszy na poszczególnych kościach czy stawach. Przeważnie lekarze wypisują skierowanie na to konkretne badanie w sytuacji, gdy inne metody nie wystarczają do postawienia właściwej diagnozy. Oczywiście z powodu niskiej inwazyjności rezonans może być również przeprowadzony profilaktycznie. Oto najważniejsze wskazania:

– rozmaite schorzenia w obrębie kręgosłupa – np. dyskopatie, zwyrodnienia, złamania, niedowład, nadmierna sztywność, skolioza,

– osłabienie i choroby mięśni, 

– uszkodzenia więzadeł chrzestnych i kości,

– choroba Alzheimera, zespół Arnolda-Chiariego,

– choroba niedokrwienna serca,

– silne bóle głowy,

– zapalenia opon mózgowych,

– tętniak aorty i inne nowotwory.

Dodajmy, że istnieją też określone przeciwwskazania do wykonania rezonansu. Zaliczamy do nich m.in. posiadanie kardiostymulatora, zastawki serca lub implantu ślimakowego, występowania ciała obcego w gałce ocznej, zaawansowaną klaustrofobię, duży tatuaż, ciążę, jaskrę oraz protezy kończyn.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*