Operacja ptozy u dziecka – jak oszczędzić małemu pacjentowi stresu?

Operacja ptozy u dziecka – jak oszczędzić małemu pacjentowi stresu?

Danny Meneses/pexels.com

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ptoza, czyli opadanie górnej powieki, to przypadłość, która może być wrodzona oraz nabyta. Przyczyną mogą być:

  • uszkodzenie mięśni powiek, np. w wyniku genetycznego zaniku mięśni lub chorób, takich jak miastenia;
  • uszkodzenie nerwu okoruchowego, który unerwia mięsień powieki;
  • powikłania po operacjach okulistycznych lub urazach w okolicy oczodołu;
  • rzadko także nowotwory oczodołu.

Wrodzona ptoza jest szczególnie groźna. Nieleczona może zaburzyć rozwój narządu wzroku u dziecka oraz znaczne ograniczać jego pole widzenia, co ma później swoje konsekwencje przez całe życie. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie leczenia odpowiednio wcześnie. Okulista Siedlce pozwoli odpowiednio zaplanować oraz przeprowadzić niezbędny zabieg operacyjny.

Operacja ptozy jest wskazana w przypadku opadającej powieki uprzykrzająco ograniczającej widzenie. Metody leczenia są różne, w zależności od przyczyny. Gdy mamy do czynienia ze znacznym osłabieniem mięśni, zabieg polega na podwieszeniu mięśnia dźwigacza powieki na mięśniu czołowym. Jeśli mięsień dźwigacz powieki ma prawidłową siłę, ale jest zbyt długi, wtedy lekarze dokonują jego częściowego skrócenia.

Zabiegowe leczenie ptozy u dzieci odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Trwa od 1 do kilku godzin, w zależności od złożoności zabiegu. Szwy utrzymuje się od 1 do 2 tygodni, a cięcia wykonuje się w naturalnych zgięciach, aby efekt kosmetyczny był jak najlepszy i blizny mało widoczne. Po operacji, a zwłaszcza w przypadku opadania powiek związanego z inną chorobą mięśni lub nerwów, ważne jest, aby nie zapomnieć o regularnych kontrolach u okulisty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*