Jak poznać dobrą porcelanę?

Jak poznać dobrą porcelanę?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy miłośnik porcelany wie, że jest to materiał niezwykle urokliwy, ale i delikatny. Warto mieć w domu naczynia bądź figurki z niej wykonane, które, odpowiednio zadbane, będą cieszyć oko przez wiele lat. Zawsze przed zakupem tego typu dekoracji należy upewnić się co do autentyczności surowca. Nie jest to łatwe, ale istnieje kilka podstawowych różnic między oryginałem a imitacją, które niejednemu pomogą w zakupie.

Historia

Wynaleziona w Chinach porcelana, tam też została spopularyzowana. Materiał ten powstaje na skutek spalania glinki kaolinowej z kwarcem i skaleniem w bardzo wysokich temperaturach. Posiadanie choćby drobiazgu wykonanego z tego surowca świadczyło o zamożności oraz wysokim statusie społecznym.

Cechy prawdziwej porcelany

W odróżnieniu prawdziwego od podrobionego materiału pomoże zapamiętanie kilku podstawowych cech porcelany:

– światło — po podstawieniu pod światło oryginał przepuści łunę świetlną, czego nie zrobi podrobiony materiał,

– ciężar — mimo trwałości, porcelana jest niezwykle lekka, podróbki są zwykle dużo cięższe,

– dźwięk — delikatne uderzenie w naczynie wydobędzie niemalże melodyjny dźwięk, podrobiony surowiec da natomiast głuchy odgłos,

– sygnatury — prawdziwi znawcy cenionego tworzywa sprawdzają jego autentyczność po znakach, mówiących o pochodzeniu naczynia.

Sprawdzone sklepy

Bez wątpienia największą pewność w kwestii jakości i wiarygodności dają zakupy w zaufanych sklepach. Jedną z popularnych linii jest na przykład porcelana Chodzież. Co więcej, w tego typu miejscach pracują ludzie o ogromnej wiedzy na temat ceramiki. Są oni więc w stanie odpowiednio doradzić i rozwiać wszelkie wątpliwości. Z wieloma produktami tego typu można zapoznać się na https://hurtowniaporcelany.pl/.

 

Szlachetności porcelany nie da się zaprzeczyć. Jest to surowiec cenny i pożądany przez ludzi z klasą. Posiadanie naczyń wykonanych z tego materiału świadczy nie tylko o dobrym guście, ale i o dużej wrażliwości na estetykę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*