Jak skutecznie zdezynfekować otoczenie?

Jak skutecznie zdezynfekować otoczenie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dezynfekcja to proces niszczenia lub inaktywacji patogenów. Stosowana jest w celu zmniejszenia poziomu mikroorganizmów w skażonym obiekcie lub w zbiorniku wodnym. Środki dezynfekujące to substancje przeciwdrobnoustrojowe, które są stosowane do żywych tkanek/przedmiotów w celu zniszczenia mikroorganizmów wywołujących choroby, zgodnie z definicją EPA.

Środki dezynfekujące różnią się od innych produktów przeciwdrobnoustrojowych, takich jak antybiotyki i środki antyseptyczne, ponieważ zabijają tylko mikroskopijne organizmy, takie jak bakterie i grzyby, ale nie mają wpływu na wirusy.

W jaki sposób przeprowadza się dezynfekcję?

Najczęstszą metodą jest użycie substancji dezynfekującej, która zabija mikroorganizmy przy kontakcie. Środki dezynfekujące są używane do czyszczenia i odkażania powierzchni, przedmiotów i sprzętu, które mogą być siedliskiem czynników zakaźnych. Znajdziesz je na stronie https://dezynfekcja.pl/produkty/higiena-otoczenia,2,37555. Na przykład, wybielacz chlorowy (podchloryn sodu) może być używany do dezynfekcji prania i czyszczenia powierzchni i podłóg; fenol (kwas karbolowy) może być używany do dezynfekcji narzędzi medycznych; czwartorzędowe związki amoniowe mogą być używane do dezynfekcji podłóg (np. woda do mopa).

Środki dezynfekujące dzielą się na dwie kategorie: czwartorzędowe związki amoniowe (QAC) i fenolowe środki dezynfekujące. QACs to grupa syntetycznych detergentów, które zawierają zarówno atomy azotu jak i węgla; są one również znane jako kationowe środki powierzchniowo czynne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*