Jak montowane są pojemniki na szambo?

Jak montowane są pojemniki na szambo?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli działka, którą planujemy zabudować znajduje się na terenie, który nie jest objęty siecią kanalizacyjną stajemy przed wyborem sposobu utylizacji nieczystości płynnych. Wybór nie jest wielki – w grę wchodzi przydomowa ekologiczna oczyszczalnia ścieków lub szambo. Częstokroć też sposób odprowadzania jest narzucany przez gminy.

Objętość zbiornika jest uzależniona od liczby mieszkańców i ilości zużywanej wody. Średnio jest to pomiędzy 150 a 200 litrów wody w ciągu dnia na osobę, z której 95% wraca w postaci ścieków. Planując zagospodarowanie terenu warto zapoznać się z informacjami o zbiorniku na szambo plastikowym oraz betonowym (lub żelbetonowym).

Szambo betonowe czy plastikowe?

Zbiorniki betonowe instalowane są z gotowych elementów, tzw. kręgów. Montaż takiego szamba wymaga dźwigu ze względu na dużą wagę prefabrykatów. Miejsca łączeń kręgów zabezpieczane są wodoszczelną zaprawą szybkowiążącą. Cała konstrukcja musi być szczelna, by nie doszło do zanieczyszczenia środowiska. Zbiorniki plastikowe najczęściej wykonane są z polietylenu o dużej gęstości lub materiału, w którego skład wchodzą żywice poliestrowe i zbrojenia z włókna szklanego.

Charakteryzują się niewielką wagą i niewchodzeniem w reakcję z elementami naturalnymi, nie podlegają także korozji. Ich słabą stroną jest nieduża wytrzymałość na obciążenie, którego dopuszczalną wartość powinien podawać producent, a w sytuacji, gdy musi zostać ona przekroczona zbiornik zabezpieczany jest od góry betonową płytą. Szamba plastikowe w cenie preferencyjnej dostępne są w ofertach producentów, zaś koszty instalacji betonowych najlepiej porównać w kilku firmach świadczących usługę montażu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*