Co to jest glutation zredukowany i po co się go stosuje?

Co to jest glutation zredukowany i po co się go stosuje?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Glutation jest trójpeptydem, czyli składa się z trzech elementów. Jego składowymi są kwas glutaminowy, glicyna i cysteina. Ma wiele pozytywnych właściwości, które wspierają ludzki organizm: wspiera działalność układu odpornościowego, wspiera rozpuszczanie w wodzie szkodliwych substancji, które pochodzą z przemiany materii, a także jest skuteczny w walce z nadmiarem wolnych rodników. Jego głównym zadaniem jest jednak ochrona komórek i ich „centrów energetycznych” przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Glutationem zredukowanym jest to nic innego, jak dwusiarczek glutationu. Często określa się go skrótem GSH. Jego największe skupienie występuje w mitochondriach komórek. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie procesów metabolicznych, w mitochondriach wzrasta produkcja wolnych rodników, a w związku z tym nadtlenek wodoru, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Glutation potrafi sobie bez problemu poradzić z tym zagrożeniem – najniebezpieczniejsze postacie wolnych rodników doprowadza do postaci wody, a szkodliwe działanie nadtlenku wodoru neutralizuje. Badania pokazują, że komórki krwinek, które nie posiadają odpowiedniej ilości GSH, ulegają hemolizie.

Suplementacja glutationu jest konieczna, ponieważ z czasem organizm produkuje go coraz mniej, w związku z czym im starsi jesteśmy, tym bardziej zostajemy wystawieni na problemy związane z niedoborem tego trójpeptydu. Należy również pamiętać, że aby osiągnąć najlepszy efekt suplementacji, należy również jeść zbilansowane posiłki, dzięki którym dostarczamy naturalne witaminy oraz być aktywnym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*