Jak wygląda badanie wzroku?

Jak wygląda badanie wzroku?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badanie wzroku składa się z szeregu testów, które pozwalają ocenić różne aspekty wzroku. Należy przeprowadzać je regularnie, ponieważ pozwalają one na wczesne wykrycie zmian oraz ewentualnie zastosowanie niezbędnych korekcji (na przykład okularów). Do okulisty warto się zwrócić w celu rutynowej kontroli albo w momencie, kiedy zauważy się u siebie jakieś nieprawidłowości (na przykład gorsze widzenie niż wcześniej). Co ważne, wizyta u okulisty nie wymaga skierowania.

Badanie wzroku u okulisty rozpoczyna się zwykle od szerokiego wywiadu na temat funkcjonowania pacjenta, a także ewentualnych skargach, które są przez niego zgłaszane na temat wzroku. Następnie lekarz kontroluje ostrość wzroku, pole widzenia oraz odpowiednie widzenie barw, a także pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Lekarz dokonuje także innych pomiarów w zależności od potrzeby oraz indywidualnej diagnozy pacjenta.

Do szybkiego badania ostrości wzroku wykorzystuje się obecnie komputerowe badanie wzroku, czyli refraktometrię. Dodatkowo stosuje się tablice Snellena, które są jednym z najbardziej popularnych sposobów badania – pacjent ma za zadanie odczytać z tablicy ciąg liter bądź cyfr, które przedstawione są w różnych wielkościach. Kolejnym badaniem wzroku, które ma miejsce podczas rutynowej kontroli wzroku jest zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. W tym celu używa się najczęściej specjalnego urządzenia – tonometru. Badanie pola widzenia odbywa się w większości przypadków w sposobów komputerowy, ponieważ jest on najbardziej czuły na wszelkie odchylenia od normy oraz pozwala na bardzo kompleksowe podejście do pacjenta.

Artykuł napisany we współpracy z Krak Optic, który zajmuje się wyposażeniem gabinetów optycznych i okulistycznych.

Interesują Ciebie żarówki medyczne? Sprawdź ofertę!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*