Złoto, której próby najlepiej wybrać?

Złoto, której próby najlepiej wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Oglądając złotą biżuterię najczęściej kierujemy się ogólnym wyglądem, designem, wielkością i ceną przy zakupie. Ale warto wiedzieć, że na cenę wpływa nie tylko waga wyrobu, ale też jego próba. Wystarczy spojrzeć na tylną stronę zawieszki, zapięcie łańcuszka czy wnętrze pierścionka, aby znaleźć wybitą próbę. Zwykle są to trzy cyfry określające ile złota znajduje się w tym wyrobie. Jakie to ma znaczenie?

 

Niższa próba, niższa cena

Jeśli komuś bardzo zależy na kupieniu złotego pierścionka, ale nie ma nieograniczonych funduszy zwykle jubiler proponuje mu złoto próby 333, która jest najniższą dostępną próbą. Taki złoty pierścionek zawiera 8-karatowe złoto. Jednak trzeba wiedzieć, że niższa próba wcale nie oznacza niższej jakości wyrobu, ponieważ dzięki domieszkom innych metali taki pierścionek będzie mniej plastyczny, trwalszy i nie odkształci się tak szybko jak wyrób próby 750.

 

Najpopularniejsza 585

Wiele osób przychodząc do jubilera od razu prosi o pokazanie pierścionków próby 585. Jest to najpopularniejsza próba złota, zawierająca 14-karatowe złoto i ze średniej półki cenowej. Taka próba także gwarantuje, że wybrany wyrób będzie trwały. A cena będzie również atrakcyjna jak próby 333.

Można też kupić złoto próby 750, aż 18-karatowe, ale jest ono nie tylko drogie, ale też mało dostępne, gdyż nie jest aż tak chętnie wybierane jak próby 333 czy 585. A do tego jest to materiał bardzo plastyczny i szybko ulega odkształceniom, dlatego rzadko wykonuje się z niego choćby pierścionki czy obrączki.

Bogaty wybór złotej biżuterii znajdziesz na przykład w internetowym sklepie jubilerskim: https://www.sklepjubilerski.com/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*