Jakich środków zapobiegawczych należy użyć w razie wybuchu pożaru?

Jakich środków zapobiegawczych należy użyć w razie wybuchu pożaru?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wypadki mogą zdarzyć się w najbezpieczniejszych z pozoru miejscach. Dotyczy to również pożarów. Dawniej ich główną przyczyną było zaprószenie ognia, dziś jest to przede wszystkim zwarcie instalacji elektrycznej lub wadliwe działanie instalacji gazowej. Warto wiedzieć co zrobić, kiedy znajdziemy się w budynku, w którym wybuchł pożar. Wiedza ta jest niezwykle przydatna – dzięki niej łatwiej odpowiednio zareagować i w konsekwencji wyjść bez większego szwanku z kryzysowej sytuacji.

Działanie zamiast paniki

Jeśli pożar jest poważny, w pierwszej kolejności należy wyprowadzić wszystkie osoby z budynku, następnie powiadomić służby ratunkowe. Kolejny krok to odłączenie dopływu gazu i dostępu energii elektrycznej. Po wykonaniu tych czynności można, na ile jest to możliwe, przystąpić do akcji gaśniczej. W tym celu najlepiej wykorzystać gaśnice, w które powinien być wyposażony każdy budynek. Jeżeli mimo tego ogień wciąż się rozprzestrzenia, należy odciąć dopływy powietrza, zamknąć drzwi i czekać na zewnątrz na pomoc służb.

Lepiej zapobiegać

Ryzyko pożaru można zmniejszyć do minimum, wystarczy jedynie konsekwentnie prowadzić działania prewencyjne. Zalicza się do nich regularne serwisowanie instalacji gazowej i elektrycznej, a także wyposażenie budynku w sprzęt przeciwpożarowy. Aby uchronić się przed takim zdarzeniem lub zminimalizować straty poniesione w jego wyniku można skonsultować się z wyspecjalizowaną firmą, której ofertę można znaleźć choćby na stronie https://www.nofire.pl/aktualnosci/ochrona-przeciwpozarowa-jak-zapobiegac-pozarom.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*