Rezonans magnetyczny to popularne badanie o charakterze obrazowym, stosowane w celu skutecznego diagnozowania wielu groźnych chorób. Umożliwia ono przede wszystkim dokładne przeanalizowanie ciała bądź konkretnych jego partii pod kątem zarówno stanów zapalnych, jak i urazów czy zmian rakowych. W trakcie procedury pacjent leży nieruchomo w specjalnym tunelu i jest prześwietlony promieniami rentgenowskimi. Profesjonalny rezonans magnetyczny wykonuje się m.in. w tej poznańskiej klinice medycznej: http://klinikapoznan.pl/rezonans-magnetyczny/.
Podstawową zaletą rezonansu magnetycznego jest możliwość uzyskania wyjątkowo precyzyjnego obrazu ciała – począwszy od głowy, poprzez całą jamę brzuszną, a skończywszy na poszczególnych kościach czy stawach. Przeważnie lekarze wypisują skierowanie na to konkretne badanie w sytuacji, gdy inne metody nie wystarczają do postawienia właściwej diagnozy. Oczywiście z powodu niskiej inwazyjności rezonans może być również przeprowadzony profilaktycznie. Oto najważniejsze wskazania:
– rozmaite schorzenia w obrębie kręgosłupa – np. dyskopatie, zwyrodnienia, złamania, niedowład, nadmierna sztywność, skolioza,
– osłabienie i choroby mięśni,
– uszkodzenia więzadeł chrzestnych i kości,
– choroba Alzheimera, zespół Arnolda-Chiariego,
– choroba niedokrwienna serca,
– silne bóle głowy,
– zapalenia opon mózgowych,
– tętniak aorty i inne nowotwory.
Dodajmy, że istnieją też określone przeciwwskazania do wykonania rezonansu. Zaliczamy do nich m.in. posiadanie kardiostymulatora, zastawki serca lub implantu ślimakowego, występowania ciała obcego w gałce ocznej, zaawansowaną klaustrofobię, duży tatuaż, ciążę, jaskrę oraz protezy kończyn.