USG jamy brzusznej – jakie ma zalety to badanie?

USG jamy brzusznej – jakie ma zalety to badanie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

USG jamy brzusznej jest procedurą obrazowania medycznego, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów narządów i struktur w jamie brzusznej. USG jest bezbolesne i często wykorzystywane do sprawdzenia problemów, takich jak infekcje dróg moczowych, kamienie żółciowe, kamienie nerkowe i zapalenie wyrostka robaczkowego.

Ultradźwięki to bezpieczna i nieinwazyjna procedura, która pozwala lekarzom badać narządy wewnętrzne bez użycia promieniowania rentgenowskiego lub innych źródeł promieniowania. Jest ono często stosowane z inną techniką obrazowania zwaną tomografią komputerową (CT), ponieważ dobrze się uzupełniają: Tomografia komputerowa dostarcza obrazów o wysokiej rozdzielczości kości i tkanek miękkich, natomiast ultradźwięki zapewniają szerokokątne widoki narządów i struktur wewnątrz ciała bez narażenia na promieniowanie rentgenowskie.

Jakie ma korzyści?

– Dokładna diagnostyka większości patologii brzusznych, w tym zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia uchyłków, zapalenia trzustki i innych chorób zapalnych jelit.

– Wykrywanie appendicoliths (kamienie w wyrostku robaczkowym), które często są pomijane przez tomografię komputerową lub MRI, ale mogą powodować dalsze problemy, jeśli nie zostaną wykryte wystarczająco wcześnie.

– Ocena ropni wewnątrzbrzusznych, które mogą wymagać pilnej operacji, jeśli nie są leczone. Prowadzenie za pomocą ultradźwięków umożliwia bezpieczniejsze umieszczanie igieł do zabiegów drenażu niż byłoby to możliwe w innym przypadku.

– Nadzór nad chłoniakiem i innymi nowotworami występującymi w jamie brzusznej (np. wątroba, żołądek).

– Ocena stanów ginekologicznych, takich jak choroba zapalna miednicy lub torbiele jajników.

Jeśli chcesz skorzystać z tych zalet, to USG jamy brzusznej Lublin, jest miastem, w którym to zrealizujesz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*