Mapa geodezyjna – kiedy warto ją zamówić?

Mapa geodezyjna – kiedy warto ją zamówić?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mapy geodezyjne wykonywane są przede wszystkim na zlecenie komercyjne. Pomagają określić miejsce, w którym przebiegają granice poszczególnych działek. Zawierają także informacje na temat ukształtowania terenu, jego uzbrojenia oraz sposobu zagospodarowania. Poniżej przybliżamy temat map geodezyjnych oraz podpowiadamy jak zamówić ich wykonanie. 

Mapa geodezyjna i jej zastosowanie

Mapy geodezyjne są wykonywane w sytuacji, gdy pojawia się potrzeba ustalenia granic gruntów oraz posiadłości. Jej wykonaniem zajmują się uprawnieni do tego zadania geodeci. Szczególnie często sięgamy po wykonanie mapy geodezyjnej gdy planujemy sprzedaż nieruchomości lub jej podział, a także gdy planujemy rozpocząć jej zabudowę lub inne bardziej zaawansowane zagospodarowanie terenu. 

Typowa mapa geodezyjna wykonywana jest w skali 1:500 gdy mowa o terenach zurbanizowanych w dużym stopniu. Dla średnio zabudowanych terenów wykonuje się mapę w skali 1:1000 lub 1:2000. dla najmniej zurbanizowanych terenów – na przykład pól rolnych – wykonuje się mapę w skali 1:5000. Mapy w takich skalach wykonuje między innymi GeoDraw: http://geodraw.pl/oferta/pomiary-sytuacyjno-wysokosciowe/mapy-geodezyjne-rzeszow/.

Ponadto każda mapa geodezyjna powinna zawierać takie informacje jak: nazwa, symbole określające znajdujące się na niej obiekty budowlane i ożywione, godło, układ odniesienia, siatkę kwadratów, lokalizację danego obszaru z uwzględnieniem podziału administracyjnego. Ponadto powinna znajdować się na niej legenda, pozwalające na precyzyjne odczytanie wszystkich naniesionych symboli i oznakowań.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*