Jak wyliczyć swoje indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne?

Jak wyliczyć swoje indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Potrzeba energetyczna, to ilość kalorii, która powinna być spożywana w ciągu dnia, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Można ją modyfikować, w zależności od indywidualnych potrzeb. Zwiększenie liczby przyjmowanych kcal pozwoli zwiększyć masę ciała, a jej zmniejszenie sprawi, że będziemy systematycznie chudnąć. Do tego celu konieczne jest wyliczenie indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego.

Dlaczego powinno się znać swoje zapotrzebowanie kaloryczne?

Na początek powinniśmy wyliczyć swoje BMI, które służy do określenia tego, czy nasza masa ciała jest prawidłowa. Jest to współczynnik wzrostu do wagi ciała. Poznanie własnego BMI pozwala określić, czy konieczna jest utrata wagi i zmiana trybu życia. Aby szybko ustalić wartość tego wskaźnika można skorzystać z gotowego kalkulatora dostępnego np. na stronie https://mindyourbody.pl/kalkulatory/body-mass-index-bmi/.

Jeśli okaże się, że potrzebne jest zrzucenie kilku kilogramów, należy ustalić zapotrzebowanie kaloryczne. Do jego wyliczenia bierze się pod uwagę takie czynniki jak: wiek, płeć, poziom aktywności. Otrzymany rezultat to ilość kalorii, którą powinniśmy przyjmować, aby umożliwić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zmniejszenie tej liczby spowoduje, że waga będzie regularnie spadać w dół. Zaleca się, aby na początku obniżyć liczbę przyjmowanych kalorii o około 200. Zapewni to zdrowe chudnięcie i nie przyniesie ze sobą negatywnych skutków dla organizmu. Należy pamiętać, że kalkulatora zapotrzebowania kalorycznego nie stosuje się u dzieci oraz kobiet w ciąży.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*