Jak często wykonywać przegląd aut ciężarowych?

Jak często wykonywać przegląd aut ciężarowych?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Regularna kontrola stanu technicznego pojazdu ciężarowego jest wymagana w polskim prawie. Brak spełnienia tego obowiązku grozi mandatem, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego w przypadku kontroli policyjnej. Warto dokonywać przeglądów pojazdów nie tylko po to, aby uniknąć takich problemów. Częste przeglądy pozwalają na wykrywanie różnych usterek, awarii i uszkodzeń, które mogłyby doprowadzić do poważniejszych i bardziej kosztownych awarii.

Nowe pojazdy ciężarowe przechodzą obowiązkowe przeglądy co kilka lat, natomiast starsze co rok. Trudno jest określić optymalną częstotliwość przeglądów, ponieważ kwestia ta powinna być ustalana indywidualnie. Wszystko zależy od częstotliwości wyjazdów w trasy oraz od liczby pokonywanych kilometrów. Wybierając części do samochodów ciężarowych MAN i innych marek, warto spytać producenta lub sprzedawcę co jaki czas powinno dokonywać się przeglądu lub wymiany określonych komponentów. Zasada jest jednak prosta – im przeglądy są częstsze, tym lepiej dla pojazdu.

Wymiana filtrów i płynów w tirze

Oczywiście przeglądy i czynności serwisowe dotyczą nie tylko części mechanicznych. Nie należy również zapominać o płynach i filtrach do samochodów ciężarowych. Przykładowo olej wraz z jego filtrem powinno się wymieniać co 100 tysięcy kilometrów, więc w przypadku pojazdów często wyjeżdżających w dalekie trasy, przegląd i wymianę należy przeprowadzać nawet co kilka miesięcy. Więcej informacji można uzyskać od producentów części oraz w instrukcjach obsługi pojazdów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*