Jak ćwiczyć z dzieckiem dykcję?

Jak ćwiczyć z dzieckiem dykcję?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ćwicz z dzieckiem dykcję, każąc mu w ramach zabawy odgrywać słowa na stronie. Na przykład poproś dziecko, by czytało na głos, wypowiadając na głos specjalne cytaty z książki z obrazkami. „Rozmawiaj” z dzieckiem używając różnych zdań i zachęcaj je do wyraźnego mówienia.

Ćwicz z dzieckiem

Może to być tak proste, jak poproszenie dziecka, aby powtarzało za Tobą i obserwowanie jego języka, ust i warg, gdy naśladuje Twoją mowę. Unikaj krytykowania ich wymowy, zamiast tego powiedz dziecku, że świetnie sobie radzi! Spróbuj grać w gry, które skupiają się na mowie, na przykład poproś dziecko, aby używało tylko samogłosek lub nie więcej niż trzech słów w zdaniu.

Najlepszym sposobem na ćwiczenie dykcji jest głośne czytanie. Dykcja dla dzieci jest bardzo ważna do prawidłowego rozwoju. Należy czytać głośno w wygodnym miejscu, np. w cichej bibliotece, gdzie dziecko nie będzie rozpraszane przez innych. Celem tego ćwiczenia jest, aby dziecko w pełni angażowało się w słowa o dużej częstotliwości i wypowiadało je jak najdokładniej. Możesz pomóc swojemu dziecku w ćwiczeniu dykcji poprzez czytanie na głos w domu, nawet jeśli czyta tylko jedno słowo lub linijkę na raz. Poproś go o dokładne wymawianie każdego słowa, aby mógł usłyszeć i poczuć różnicę między poprawnym przeczytaniem zdania a błędną wymową.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*