Czy każdy gabinet kosmetyczny musi posiadać swój własny autoklaw do sterylizacji narzędzi?

Czy każdy gabinet kosmetyczny musi posiadać swój własny autoklaw do sterylizacji narzędzi?

Źródło: Andrea Piacquadio/Pexels

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gabinety kosmetyczne to miejsca, w których każdego dnia wykonuje się wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Z tego względu wymagane jest w nich utrzymywanie higieny na wysokim poziomie, aby zapewnić klientom optymalny komfort i bezpieczeństwo. Jedno z koniecznych działań to sterylizacja wszelkich narzędzi i akcesoriów, polegająca na pozbywaniu się z ich powierzchni groźnych mikroorganizmów – przede wszystkim bakterii i wirusów.

Głównym sprzętem przeznaczonym do tego celu jest autoklaw kosmetyczny, który można kupić np. w tym sklepie: https://sklep.ileopard.pl/produkty/sprzet/sprzet-kosmetyczny,2,4777.

Wymogi prawne są jednoznaczne

Autoklaw to specjalistyczne urządzenie, w którym czynnikiem sterylizującym jest para wodna pod wysokim ciśnieniem o temperaturze około 120 stopni Celsjusza. Skutecznie niszczy ona wszelkie drobnoustroje znajdujące się na danym narzędziu w ciągu zaledwie 5-10 minut. Do profesjonalnych salonów kosmetycznych zaleca się wybieranie modeli klasy B renomowanych firm – koniecznie z certyfikatem CE, wyprodukowanych według normy EN 13060 i wyposażonych w manometr, termometr oraz ekran dotykowy. Pożądana pojemność to od 10 do 20 litrów. Komora powinna być natomiast wykonana z odpornej na uszkodzenia stali nierdzewnej.

Omawiany sprzęt jest niezbędny w każdym salonie, co wynika bezpośrednio z konkretnych zapisów prawa (dokładnie z rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych dotyczących zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej). Jeśli brakuje nam środków, a mimo to chcemy zaopatrzyć się w autoklaw kosmetyczny tanio kupimy go w licznych sklepach oraz hurtowniach internetowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*