Co można zamontować w oknie?

Co można zamontować w oknie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Okna to ozdoba każdego domu i mieszkania. Lśniące szyby i wytarte z kurzu framugi i parapety to najlepsza wizytówka pani domu. W biurze zapewnią dopływ światła, w mieszkaniu zaświadczą o jego smaku. Zawsze zaś będą dowodem niepowtarzalności wrażenia miejsca, w którym się znajdujemy. Bo właśnie o to w oknach chodzi: aby chroniły przez ciepłem i zimnem i jednocześnie upiększały.

Mogą być przeróżnych kształtów i rozmiarów. Dostępne są modele tradycyjne i nowoczesne, z framugami plastikowymi i drewnianymi lub stalowymi. Z jednej strony powinny zwracać uwagę, z drugiej pozostać dyskretne, aby nie narzucać się za bardzo wnętrzu. Warto je polubić, bo dzięki nim pozostajemy w łączności ze światem oraz pełnią funkcje prozaiczne takie jak na przykład zapewnienie dopływu świeżego powietrza.

To, jaki wygląd im nadamy zależy od faktycznych potrzeb, jak i możliwości. W kuchni tradycyjnej o prostych oknach najładniej zaprezentuje się biała firanka, przy kopertówkach – kolorowa żaluzja, zaś okna dachowe mogą pozostać bez ozdoby. Dekoratorzy wnętrz często zastanawiają się, jak wydobyć z okien ich rzeczywisty charakter i dopasować je do charakteru pomieszczenia. Czy zawsze muszą być najbardziej wyszukane? 

O czym warto pomyśleć?

W Polsce mamy klimat umiarkowany, co oznacza występowanie naprzemienne czterech pór roku. W lecie, kiedy jest gorąco zazwyczaj pozostawiamy okna otwarte na oścież, chyba, że upał jest tak wielki, że lepiej je zamknąć. W dużym mieście problemu komarów raczej nie ma, ale na wsi, a tym bardziej nad jeziorem już jest, i to duży. Jak więc ochronić się przed tymi insektami, a jednocześnie nie stracić uroku domku letniskowego, w którym spędzamy urlop? Moskitiery na wymiar są gotowym rozwiązaniem. Dopasowane do rozmiaru framug zarówno okien jak i drzwi ochronią przed owadami, zachowując jednocześnie walor estetyczny domu. Moskitiera przydaje się również w domu na wsi, w szczególności w kuchni, gdzie przy przygotowywaniu posiłków owady nie będą miłymi gośćmi.

Warto ją zamontować zarówno w oknach jak i w drzwiach, aby uzyskać pewność, że żaden z nieproszonych towarzyszy nie przedostanie się do środka. Będzie świetnym wyborem w dziecinnym pokoju, kiedy chcemy ochronić malucha przed niepotrzebnymi bąblami. .Wiele firm oferuje same moskitiery, jak i ich montaż. Niektóre wysyłają produkt w ciągu 24 godzin w dowolne miejsce w Polsce. Moskitiery są zazwyczaj wykonane z materiału przyjaznego środowisku i proste w instalacji. Mają też różne kolory, co pozwala na ich dopasowanie do stylistyki wnętrza nawet w przypadku małego domku kempingowego.

Co jeszcze będzie przydatne? 

Przed nadejściem lata warto zainwestować w roletę rzymską na karnisz, która uniemożliwi promieniom słonecznym nagrzewanie wnętrza. Ponadto,  będzie się ładnie komponować z prostotą okien oraz przyciemni pomieszczenie, dając duży komfort przebywania w nim. Doskonale pasuje i do kuchni i do pokoju, choć nie do każdego rodzaju mebli. Warto wspomnieć, że oferta rolet jest bardzo bogata. Znajdziemy wiele typów tych bambusowych a także tych bardziej dekoracyjnych przeznaczonych do mniejszych i większych okien.

Są jednokolorowe oraz barwne, a niektóre posiadają rozmaite wzory. Wybór konkretnego modelu zależy od naszych preferencji, bo cena tych najmodniejszych zazwyczaj kształtuje się podobnie, a zupełnie prostą roletę można kupić naprawdę tanio. Spełni ona swoją podstawową funkcję, choć może nie do końca odda charakteru wnętrza, ale zawsze będzie czymś więcej niż pozostawioną samą sobą szybą i framugą. Montaż rolety jest bardzo prosty, bo wystarczy zawiesić ją na karniszu, czy to za pomocą szelek, czy rękawa.

Innym elementem są żaluzje. Wykonuje się z różnych materiałów, m.in. z aluminium, drewna, a nawet ze skóry. Ich zaletą jest to, że pasują niemal do każdego wnętrza i stylu. Najbardziej nowoczesne modele mają różne systemy sterowania, co sprawia, że żaluzje są bardzo łatwe w użytkowaniu. Pozwalają na idealną regulację światła, które wpada do danego wnętrza. W zależności od możliwości finansowych oraz gustu, można wybrać nie tylko te sterowane ręcznie, ale także automatycznie. Żaluzje pasują zarówno do pomieszczeń klasycznych, jak i tych urządzonych chociażby w stylu boho. 

Na koniec warto wspomnieć i wciąż powszechnych elementach montowanym na oknie, czyli firanach oraz zasłonach. Ich popularność zdaje się nie maleć, a biorąc pod uwagę fakt, że na rynku można dostać je w różnych wariantach, można przypuszczać, że przez długi czas będą wybierane przez klientów. Wśród zalet firan i zasłon można wymienić cenę – nie są one drogie, a każdemu pomieszczeniu dodają elegancji. Różnorodność materiałów a także kolorów czy długości powoduje, że można z łatwością dopasować je do małych wnętrz, jak i przestronnych pomieszczeń. Najczęściej można spotkać firany wykonane z woalu, tiulu oraz satyny. Zaś w sypialniach prym wiodą modne i stylowe zasłony zaciemniające, które blokują przedostawanie się promieni słonecznych do mieszkania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*