Zawory regulacyjne – jakie są ich typy?

Zawory regulacyjne – jakie są ich typy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Za pomocą zaworów regulacyjnych możemy kontrolować przepływ cieczy i gazów do systemu. Zawory regulacyjne są wykorzystywane w różnych zastosowaniach, w tym w procesach przemysłowych, zakładach chemicznych, rafineriach ropy naftowej i tak dalej. Mogą być używane zarówno ręcznie, jak i automatycznie.

Zawory regulacyjne istnieją od XVIII wieku i od tego czasu ewoluowały na wiele sposobów. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów zaworów regulacyjnych, z których każdy nadaje się do innego celu.

Do najczęstszych typów zaworów sterujących należą:

Zawory kulowe 

Zawory te wykorzystują kulę z otworem przez nią do regulacji przepływu. Kiedy kula jest popychana w górę w stosunku do otworu, zawór otwiera się i pozwala płynowi przejść przez niego. Kiedy piłka jest opuszczona z dala od otworu, zamyka dostęp do tego, co jest po drugiej stronie zaworu. Zawory kulowe są powszechnie spotykane w mieszkaniowych systemach hydraulicznych, gdzie są używane do kontroli przepływu wody do pryszniców i kranów.

Zawory tłokowe

Zawory tłokowe wykorzystują tłoki wykonane z metalu lub gumy do sterowania przepływem cieczy przez nie. Tłoki te są często przymocowane do prętów, które poruszają je w górę i w dół w ich ciałach, dzięki czemu mogą zamknąć dostęp do tego, co znajduje się na ich zewnętrznych powierzchniach, gdy są one wepchnięte w dół do ich ciał lub otworzyć się, gdy są one wyciągnięte z powrotem. Tłoki są powszechnie spotykane w maszynach przemysłowych, takich jak pompy lub silniki, gdzie zapewniają drogę dla płynów, takich jak olej lub gaz, aby wejść lub wyjść z różnych części tych maszyn w razie potrzeby, tak aby nadal działały prawidłowo przez cały czas.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*