Śruby to jedne z wielu detali konstrukcyjnych, które używa się przede wszystkim do łączenia elementów. Znajdują zastosowanie m.in. w szeroko pojętym przemyśle metalowym, budowlanym czy motoryzacji. Aby dobrze spełniały swoją rolę, konieczny jest ich właściwy wybór. Dzielą się one bowiem nam różne typy, z którymi warto się zapoznać.
Elementy śrubowe rozróżnia się głównie ze względu na rozmiar, który podaje się biorąc pod uwagę parametry takie jak średnica oraz skok gwintu. Jeszcze większe znaczenie mają rodzaje gwintu, których jest naprawdę sporo. Najczęściej stosowaną jest śruba o zarysie trójkątnym, oznaczana literą M. Inne to chociażby śruby trapezowe, które są mechanizmem obrotowym i charakteryzują się możliwością przenoszenia dużych obciążeń w różnych kierunkach. Możemy wymienić także popularne gwinty okrągłe oraz rurowe. W niektórych rejonach świata korzysta się ze śrub z gwintami calowymi, które różnią się od metrycznych tym, że ich kąt zarysu wynosi 60 lub 55 stopni, nie tylko 60, a wymiar ich skoku podawany jest w ilości zwojów gwintu na 1 cal, a nie w mm. Jest to istotne, gdyż odpowiednie wymiarowanie śrub ma wpływ na ich skuteczność.
Śruby dzielą się także ze względu na klasy wytrzymałości, których oznakowanie podawane jest zazwyczaj na ich łbie. Parametr ten wskazuje na wytrzymałość konkretnego detalu i podpowiada na jakie maksymalne rozciąganie i plastyczne granice śruba może być wystawiana. Chodzi więc o maksymalne siły jakie mogą na nią działać, bez jej uszkodzenia. Klasa widoczna jest jako dwie cyfry przedzielone kropką. Pierwsze to wytrzymałość na rozciąganie. Przykładowo cyfra 4 będzie oznaczała odporność na poziomie 400N/mm2. Druga to natomiast granica plastyczności, która musimy obliczyć. Poznamy ją poprzez pomnożenie obu liczb z oznaczenia, a następnie ponowne pomnożenie wyniku przez dziesięć. Jest 10 podstawowych klas śrub, o których warto przeczytać m.in. tutaj https://www.kristal.net.pl/blog/co-oznacza-klasa-sruby, a także na stronach konkretnych producentów. Znając klasy wytrzymałości będziemy pewni, że dobieramy śrubę zgodnie z przeznaczonym jej zadaniem.