Monitor do gier – jaki wybrać najlepszy?

Monitor do gier – jaki wybrać najlepszy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W naszym kraju nie brakuje młodych osób zajmujących się amatorsko lub zawodowo graniem w różne gry komputerowe. Powinny one koniecznie zaopatrzyć się w wysokiej klasy monitor spełniający konkretne wymagania techniczne, bo to właśnie na jego ekranie prowadzona jest rozgrywka w świecie wirtualnym. Absolutna podstawa to matowa powłoka zapobiegająca odbijaniu się światła oraz wąskie ramki zapewniające wystarczająco szerokie pole widzenia. Pozostałe pożądane parametry zostaną wymienione w dalszej części artykułu.

Wartościowe wskazówki dla rozpoczynających przygodę z gamingiem

Monitory do gier muszą przede wszystkim posiadać przekątną ekranu między 24 a 29 cali, a także rozdzielczość obrazu Full HD albo 4K. Gwarantuje to bowiem komfortową rozrywkę i doskonałą jakość wyświetlanych krajobrazów, postaci oraz detali. Jeśli chodzi o proporcje obrazu, to przy strzelankach najlepiej sprawdzi się 16:9 (panoramiczny), natomiast przy seriach sportowych, wyścigowych i strategicznych – 21:9 (ultrapanoramiczny). Wskazany jest wybór matrycy VA, która z jednej strony oferuje znakomity czas reakcji, z drugiej zaś dobre kąty widzenia i optymalne odwzorowanie kolorów. Alternatywę stanowią matryce TN oraz IPS, choć każda z nich posiada jakieś wady. Oto pozostałe istotne parametry:

-częstotliwość odświeżania – co najmniej 120 Hz, ewentualnie 144 Hz (płynna rozgrywka bez rozmywania się scen walk i widoków),

-technologia synchronizacji – AMD bądź G-Sync,

-czas reakcji – minimum 4 ms (10 ms z pewnością nie nadaje się do gier),

-tryb HDR – wpływa na znaczne podniesienie szczegółowości obrazu, 

-filtr światła niebieskiego i funkcja redukcji migotania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*