01 PM | 12 Gru

Objawy i przyczyny paradontozy

Paradontoza to problem, z którym zmaga się blisko 70% Polaków. Jej przyczyny są różne, ale kluczowe jest jej wczesne zdiagnozowanie i odpowiednie leczenie. Wówczas mamy realne szansę na wygraną z chorobą lub przynajmniej znaczne jej opóźnienie. 

Czym jest paradontoza?

To choroba przyzębia. Jej głównymi przyczynami są nieodpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej oraz osłabienie organizmu. Duże znaczenie mają również geny, gdyż jest ona chorobą dziedziczną. Wiedząc o tym, warto popytać wśród najbliższych czy leczą, leczyli się na paradontozę. Dzięki temu mamy szansę szybko dowiedzieć się o potencjalnym zagrożeniu i podjąć profilaktykę. Przykładowo stomatolog na Ratajach w Poznaniu jest stanie rozpoznać wczesną paradontozę i zapobiec jej rozwojowi. Należy wiedzieć, że paradontoza rozwija się o wiele częściej u osób młodych i kobiet w ciąży. Nierozpoznana i nieleczona może nam towarzyszyć latami.

Nie lekceważmy pierwszych objawów paradontozy

Należą do nich tzw. nieświeży zapach z ust, który bywa krępujący w wielu sytuacjach, oraz często nawracające zapalenie dziąseł. Nieleczona paradontoza systematycznie osłabia zęby, a tym samym wymusza konieczność regularnych wizyt u stomatologa. Nie należy uciekać przed problemem, stosując półśrodki w postaci gumy do żucia na nieświeży oddech lub częstej zmiany szczoteczki do zębów w obawie przed kolejnym krwawieniem z dziąseł. Ostatnim argumentem, który powinien przemówić do osób, które cierpią na paradontozę jest fakt, iż stan zębów bezpośrednio wpływa na stan naszego serca. Bakterie bytujące w naszej jamie ustnej wcześniej czy później za pomocą krwi przedostają się bowiem do serca. Nasze zdrowie zależy więc po części od stanu naszych zębów.

Napisz odpowiedź bądź skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 − 7 =