Paradontoza to problem, z którym zmaga się blisko 70% Polaków. Jej przyczyny są różne, ale kluczowe jest jej wczesne zdiagnozowanie i odpowiednie leczenie. Wówczas mamy realne szansę na wygraną z chorobą lub przynajmniej znaczne jej opóźnienie.
To choroba przyzębia. Jej głównymi przyczynami są nieodpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej oraz osłabienie organizmu. Duże znaczenie mają również geny, gdyż jest ona chorobą dziedziczną. Wiedząc o tym, warto popytać wśród najbliższych czy leczą, leczyli się na paradontozę. Dzięki temu mamy szansę szybko dowiedzieć się o potencjalnym zagrożeniu i podjąć profilaktykę. Przykładowo stomatolog na Ratajach w Poznaniu jest stanie rozpoznać wczesną paradontozę i zapobiec jej rozwojowi. Należy wiedzieć, że paradontoza rozwija się o wiele częściej u osób młodych i kobiet w ciąży. Nierozpoznana i nieleczona może nam towarzyszyć latami.
Należą do nich tzw. nieświeży zapach z ust, który bywa krępujący w wielu sytuacjach, oraz często nawracające zapalenie dziąseł. Nieleczona paradontoza systematycznie osłabia zęby, a tym samym wymusza konieczność regularnych wizyt u stomatologa. Nie należy uciekać przed problemem, stosując półśrodki w postaci gumy do żucia na nieświeży oddech lub częstej zmiany szczoteczki do zębów w obawie przed kolejnym krwawieniem z dziąseł. Ostatnim argumentem, który powinien przemówić do osób, które cierpią na paradontozę jest fakt, iż stan zębów bezpośrednio wpływa na stan naszego serca. Bakterie bytujące w naszej jamie ustnej wcześniej czy później za pomocą krwi przedostają się bowiem do serca. Nasze zdrowie zależy więc po części od stanu naszych zębów.