Objawy i leczenie zapalenia miazgi zębowej

Objawy i leczenie zapalenia miazgi zębowej
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bogato unerwiona i unaczyniona miazga wypełnia jamę zęba. Jest ona wrażliwa i jeśli dzieje się coś niepokojącego, wywołuje ból. Stan zapalny miazgi może wynikać z przyczyn zakaźnych i niezakaźnych. Wśród tych pierwszych należy wymienić bakteryjne zapalenia najczęściej wynikające z toczącej się w zębie próchnicy. Niezakaźne problemy miazgi mogą wywoływać czynniki mechaniczne czy termiczne. 

Jakie są objawy?

Przede wszystkim miazga w stanie zapalnym boli. Temu objawowi może towarzyszyć zaczerwienienie czy obrzęk, temperatura, ból głowy czy gardła. Początkowo ból pojawia się od czasu do czasu, a potem mija, z czasem jego natężenie zwiększa się. Odczuwalny jest przy jedzeniu słodkich, a także zimnych produktów. Gdy miazga nie jest leczona, boli przy każdym posiłku, a także w pozycji leżącej. Ból często promieniuje, trudno więc znaleźć konkretnego zęba, który boli. Jeśli ból promieniuje na skroń czy oczodoły zazwyczaj chodzi o problem z zębami górnymi, jeśli boli szyja czy uszy – zazwyczaj chora miazga dotyczy zęba dolnego. W takim przypadku nie obejdzie się bez wizyty u specjalisty. Leczenie odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Nieleczona miazga może prowadzić do poważnych komplikacji. 

Leczenie

Zazwyczaj początkowe zmiany i krótkotrwały stan zapalny są odwracalne, a miazgę można wyleczyć przede wszystkim, gdy przestanie być narażona na bodziec wywołujący stan zapalny. Jeśli stan zapalny spowodował martwicę albo zgorzel zęba, należy wykonać leczenie kanałowe Wrocław to jedno z miast, gdzie znajdziemy wybitnych stomatologów z tej dziedziny. Specjalista podczas zabiegu usuwa martwe tkanki i odbudowuje zęba wypełniając szczelnie kanał korzeniowy. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*