Na jakie okna warto zdecydować się w nowym domu – czym kierować się podczas ich zakupu?

Na jakie okna warto zdecydować się w nowym domu – czym kierować się podczas ich zakupu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy, kto staje przed decyzją o budowie domu, ma w głowie wiele myśli i masę pytań. Chcemy popełnić możliwie najmniej błędów, uczyć się od innych, którzy mają to przedsięwzięcie już za sobą. Pragniemy mieć wszystko jak najlepszej jakości przy równocześnie rozsądnych cenach. Wybór firmy, zakup materiałów, budowa – to proces długi i stresujący, lecz wystarczy zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę, by uczynić go mniej stresogennym. W domu najważniejszy jest dach, drzwi i okna. To przez nie może „uciekać” najwięcej ciepła (jeśli chodzi o okna, jest to nawet 20-40%) generując niepotrzebnie wysokie koszty utrzymania. 

Co trzeba wiedzieć wybierając okna?

Wiele osób chce mieć możliwie jak najwięcej światła w domu. Zależy to przede wszystkim od ilości i rozmiaru okien. Jednak im jest ich więcej i im są większe, tym są one droższe, zarówno pod względem zakup, jak i montażu. Jest to spory, lecz niezbędny wydatek. Przy wybieraniu okien warto sugerować się ich właściwościami i parametrami, takimi jak:

– współczynnik LT stanowiący o przepuszczalności światła, im wyższy, tym jaśniej będzie w pomieszczeniu,

– współczynnik U decydujący o przenikaniu ciepła,

– współczynnik R odpowiedzialny za izolacyjność akustyczną, powinien być jak najwyższy,

– współczynnik RC, który zapewnia bezpieczeństwo, RC2 jest bardzo dobrą barierą antywłamaniową.

Bardzo często przykuwa się mniejszą uwagę do wyboru okien dachowych, całkiem niesłusznie. Choć są znacznie mniejsze od tych w salonie, niewłaściwy ich dobór może znacznie obniżyć komfort życia w domu. Przykładowo okna dachowe Fakro zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*