01 PM | 18 maja

Na jakich zasadach działają silniki elektryczne?

Istnieją dwie podstawowe zasady działania silnika elektrycznego. Pierwsza to indukcja elektromagnetyczna, która polega na wytwarzaniu energii elektrycznej z pola magnetycznego. Druga to przyciąganie i odpychanie elektromagnetyczne, w którym ta sama siła, która przyciąga magnesy do siebie, powoduje ich odpychanie, gdy są odsunięte od siebie.

W jaki sposób działa indukcja elektromagnetyczna?

Indukcja elektromagnetyczna działa poprzez przesuwanie magnesu w pobliżu przewodu, przez który płynie prąd. Ruch magnesu wytwarza pole elektryczne (rodzaj energii), które indukuje prąd w przewodzie (wytwarzając więcej ruchu). W ten sposób działają transformatory: Mają cewkę pierwotną, która wytwarza wokół siebie pole magnetyczne, a następnie cewkę wtórną owiniętą wokół cewki pierwotnej, która zbiera prąd z pola magnetycznego większej cewki. Transformatory są używane do zwiększania lub zmniejszania napięcia w obwodach elektrycznych bez konieczności zmiany konfiguracji fizycznej lub dodawania kolejnych źródeł zasilania.

Innym przykładem indukcji elektromagnetycznej jest silnik elektryczny. Jako źródło zasilania wykorzystuje on prąd płynący przez przewody połączone z cewkami, co powoduje, że magnesy obracają się w ich wnętrzu. Jeśli kiedykolwiek widziałeś gigantyczny diabelski młyn w wesołym miasteczku, silniki te najprawdopodobniej wykorzystywały zasady indukcji elektromagnetycznej, aby zastosowane w nich mechanizmy kręciły się w kółko.

Osoby zainteresowane zakupem silnika elektrycznego, mogą się skontaktować lub przejrzeć stronę internetową takiego przedstawiciela na rynku, jak np. KMP Pol.

Napisz odpowiedź bądź skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 9 =