Wykonanie własnej instalacji oświetleniowej w ogrodzie potrafi być nie lada wyzwaniem. Kiedy jednak dokładnie się do tego przygotujemy, możemy z powodzeniem tego dokonać. Warto pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa, które są najważniejsze przy montażu lamp ogrodowych.
Jedną z podstawowych kwestii jest przygotowanie odpowiednich narzędzi. Konieczne będzie wykonanie specjalnych rowów. Przyda się zatem łopata i szpadel. Nie poradzimy sobie również bez wysokiej jakości wiertarki udarowej. Aby zrobić podłączenia elektryczne, konieczne będą nożyk, ściągacz do izolacji, komplet wkrętaków oraz próbnik napięcia.
Kolejną kwestią są materiały. Istotny jest tu wybór oświetlenia oraz osprzętu elektrycznego. Lampy zespolone pomogą ułatwić instalację. Dobrze ulokowane oświetlenie pomoże zapewnić bezpieczną komunikację podczas zmroku. Czasem samo rozlokowanie nie jest takie proste. Wtedy z pomocą może przyjść architekt krajobrazu.
Lampy stojące są typem oświetlenia, które jest dość proste w montażu. Tutaj kable elektryczne są wyprowadzane ponad grunt. Lampy, które osadza się w gruncie lub twardej powierzchni lepiej zasilać obniżonym napięciem.
Warto zaplanować również sposób sterowania instalacją. Dzięki temu możliwe będzie włączanie oświetlenia na wydzielonym obszarze w sposób niezależny.
Zanim rozpoczniemy rozprowadzanie instalacji dobierzmy odpowiedni rodzaj kabla ze względu na obciążenie, a także spadki napięcia. Przy samym montażu upewnijmy się, że napięcie jest odłączone.