Jak dobrze zamontować kable w mieszkaniu?

Jak dobrze zamontować kable w mieszkaniu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sposób zamontowania instalacji elektrycznych w domu, a także rodzaj materiałów używanych do tego celu na przestrzeni ostatnich lat zmienił się nie do poznania. Na rynku pojawiło się bowiem wiele nowych rodzajów kabli, przewodów, a także elementów osprzętu. Ponadto coraz popularniejsze stają się tzw. instalacje inteligentne, które pozwalają na sterowanie swoim mieszkaniem z wykorzystaniem tabletu lub innego sprzętu. To wszystko sprawiło, że modyfikacji uległy również systemy montażowe.

Dwa produkty – jeden efekt

Skuteczne i jednocześnie bezpieczne zamontowanie przewodów w mieszkaniu wymaga zastosowania specjalnych uchwytów montażowych. Uchwyty do mocowania kabli mogą występować pod dwiema postaciami. Pierwszą z nich są modele płaskie, stosowane przede wszystkim do mocowania przewodów używanych w instalacjach podtynkowych (tzw. typ YDYp). Ich głównym zadaniem jest przytrzymywanie kabli na ścianach, w sufitach lub na podłogach w trakcie typowych robót budowlanych (np. tynkowania czy wylewania betonu na posadzkę). Tego rodzaju produkty dzielimy ze względu na typ instalowanego przewodu, jego rozmiar lub ilość.

Wyróżniamy zatem uchwyty pojedyncze (o numerach 2 i 3), a także podwójne (o numerze 4). Na rynku dostępne są również uchwyty montażowe okrągłe, które podobnie jak płaskie używamy głównie do mocowania kabli w trakcie prac związanych z tynkowaniem. Różnica polega przede wszystkim na tym, że są one przeznaczone do innego rodzaju przewodów – m.in. TV/SAT, internetowych i alarmowych. Tutaj z kolei podział na rodzaje opiera się na średnicach przewodów – minimalna to 1x6mm2, a maksymalna – 1,20 mm2. Wiele z tych elementów można znaleźć na https://www.bhjanecki.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*