Komiksy nie tylko dla dzieci – jakie pozycje powinni przeczytać również dorośli?

Komiksy nie tylko dla dzieci – jakie pozycje powinni przeczytać również dorośli?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mylnie przyjęło się, że komiksy i animacje to pozycje wyłącznie dla dzieci. Wiele z popularnych tytułów sprawdza się również jako lektura dla dorosłych. Niezależnie czy mówi się o słynnych japońskich mangach, koreańskich manhwach czy tytułach amerykańskich. Które komiksy powinien przeczytać każdy dorosły? 

Komiksy amerykańskie 

Popularne tytuły superbohaterskie kojarzą się ludziom z banalnymi historiami o walce dobra ze złem. W komiksach Alana Moore’a takich jak „Watchmen” mamy do czynienia ze znacznie bardziej skomplikowanymi bohaterami, gdzie dochodzi niejako do dekonstrukcji gatunku. Podobnie w słynnym komiksie Gartha Ennisa „The Boys”, gdzie postacie w pelerynach są bardziej antybohaterami niż bohaterami. Głośnych ekranizacji doczekały się inne komiksy Moore’a, między innymi „V jak Vandetta”. Warto wspomnieć też o dziełach Franka Millera, takich jak „Sin City”, „Daredevil” czy historyczny „300”. 

Komiksy azjatyckie 

Równie wielkim rynkiem komiksów co amerykański są mangi japońskie. Mają one fanów niemal na całym świecie, a wiele z tytułów poświęconych jest jedynie dorosłym. Łączą one przemoc ze skomplikowanymi historiami. Warto wspomnieć tu o takich tytułach jak serie „Death Note”, horror „Uzumaki”, „Akira” czy „Ghost in the Shell”. Popularne są również koreańskie manhwy, gdzie popularny jest „Tower of God”. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*