Osoby decydujące się na wegetarianizm coraz częściej kierują się bardziej dbałością o zdrowie niż względami etycznymi. Żyjemy w czasach, w których mięso jest nie najlepszej jakości, a zwierzęta, które nam go dostarczają, nie mają zapewnionych odpowiednich warunków do życia.
W opinii publicznej pokutuje pogląd, że osoba decydująca się na wegetarianizm skazuje się na niedobory np. żelaza, białka czy witamin z grupy B. W rzeczywistości każda dieta obojętnie czy zawierająca mięso, czy nie musi być odpowiednio zbilansowana, by nie doprowadzić do niedoborów.
Jak w każdej diecie powinien kierować się zasadą, że zdrowa dieta to zróżnicowana dieta. W zbilansowanej diecie wegetariańskiej nie może zabraknąć źródeł białka, wapnia, witaminy B12 i żelaza. Białko do diety dostarczą rośliny strączkowe takie jak np. ciecierzyca, fasola, soja, soczewica. Doskonałym źródłem wapnia i witaminy B 12 jest nabiał i jaja, z których wegetarianie nie rezygnują.
Orzechy, jarmuż, szpinak, suszone owoce czy ciecierzyca dostarczą do organizmu żelazo. Żelazo pochodzenia roślinnego jest trudniej przyswajalne niż pochodzenia zwierzęcego, jednak jego przyswajalność zwiększa witamina C, w którą obfitują warzywa i owoce obecne w diecie wegetariańskiej.
Większość osób wychowała się na diecie zawierającej lub wręcz obfitującej w mięso. Warzywa czy rośliny strączkowe dotychczas były tylko uzupełnieniem posiłku, dlatego na początku trudno jest samodzielnie skomponować jadłospis. Rozwiązaniem może być skorzystanie z porady dietetyka lub dieta pudełkowa. Dieta pudełkowa to przygotowywane przez specjalistyczną firmę posiłki na cały dzień i dostarczane do domu zamawiającego.
Dieta pudełkowa wegetariańska jest już w ofercie większości firm przygotowujących tego typu posiłki. Warto zacząć od takiego rozwiązania, można mieć wtedy pewność, że dieta jest odpowiednio zbilansowana, a jednocześnie można spokojnie uczyć się nowego stylu odżywiania.