Jakie są zalety zastosowania motoreduktorów walcowych?

Jakie są zalety zastosowania motoreduktorów walcowych?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Motoreduktory walcowe są jednym z najbardziej popularnych wyborów dla aplikacji automatyki przemysłowej, ponieważ oferują wysoki moment obrotowy przy niskiej prędkości oraz doskonałą wydajność i długą żywotność.

Budowa motoreduktora walcowego

Motoreduktor walcowy, który znaleźć można na stronie: https://sempolska.com.pl/motoreduktory-walcowe-keb-3-2/motoreduktory-walcowe-keb-3-2-3/, składa się z silnika zamontowanego na stałym wsporniku i napędzającego wał, który jest sprzężony z przekładnią. Przekładnia zawiera dwa lub więcej kół zębatych, które zazębiają się ze sobą w taki sposób, że ich osie nie są równoległe. Zęby kół zębatych na zewnątrz tej przekładni są spiralne (zakrzywione), a nie proste, jak w przypadku przekładni czołowej lub stożkowej.

W rezultacie, gdy moc jest przyłożona do wału silnika, obraca ona wewnętrzne koło (koła) zębate, które obraca(ją) zewnętrzne koło (koła). Zewnętrzne koła zębate mają więcej zębów niż wewnętrzne, zatem będą miały mniejszy moment obrotowy, ale większą prędkość. Stosunek tych prędkości może być zmieniany poprzez zmianę liczby zębów po obu stronach tego zespołu, przy zachowaniu tej samej średnicy zewnętrznej po obu stronach.

Motoreduktor walcowy – zalety

Główną zaletą stosowania motoreduktorów walcowych jest to, że zajmują one mniej miejsca niż inne typy silników, zachowując jednocześnie wysoki moment obrotowy. Silniki te zapewniają również dłuższe czasy pracy w porównaniu z innymi silnikami.

Motoreduktory walcowe mają też niskie wymagania konserwacyjne. Są trwalsze niż przekładnie ślimakowe i mogą być używane w środowisku wilgotnym lub brudnym, ponieważ nie wymagają smarowania. Mają również mniej ruchomych części niż przekładnie ślimakowe i inne rodzaje silników, co oznacza, że zużywają mniej mocy i generują mniej ciepła.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*