Do czego przeznaczone są zaciski hamulcowe w naszym samochodzie?

Do czego przeznaczone są zaciski hamulcowe w naszym samochodzie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zaciski hamulcowe są istotną częścią układu hamulcowego Twojego pojazdu. Znajdują się na każdej piaście koła i działają poprzez dociskanie klocków hamulcowych do wirnika, gdy naciskasz pedał hamulca. Działanie to powoduje spowolnienie samochodu poprzez wymuszenie tarcia pomiędzy klockami a powierzchnią wirnika.

Zaciski hamulcowe pełnią kilka ważnych funkcji

Po pierwsze, utrzymują klocki hamulcowe na miejscu, dzięki czemu mogą one obracać się wraz z kołem i w razie potrzeby stykać się z wirnikami. Po drugie, zawierają tłoki hydrauliczne, które w razie potrzeby wywierają ciśnienie na hamulce, co spowalnia samochód na tyle, że można się bezpiecznie zatrzymać. Po trzecie, zawierają mechanizm odpowietrzania systemu, dzięki czemu zawsze jest wystarczająca ilość płynu, aby uzyskać maksymalną siłę hamowania.

Różne rodzaje zacisków hamulcowych

Zaciski hamulcowe występują również w różnych kształtach i rozmiarach w zależności od stylu samochodu, którym jeździsz. Niektóre pojazdy używają hydraulicznych tarcz zamiast bębnów na każdej piaście koła, podczas gdy inne używają hamulców bębnowych z hydraulicznymi tarczami na każdej piaście koła zamiast bębnów. Przykładowo w aucie takim jak Ford Focus, zaciski hamulcowe znajdują się na przedniej i tylnej osi. Przednie zaciski hamulcowe są połączone z piastą koła za pomocą szeregu stalowych prętów, które naciskają na klocki hamulcowe, gdy wywieramy nacisk. Zaciski hamulcowe to jedne z najbardziej potrzebnych części Ford Focus bez nich nie może się zatrzymać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*