Jakie są objawy choroby wieńcowej?

Jakie są objawy choroby wieńcowej?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie wiele osób cierpi z powodu choroby wieńcowej, potocznie zwanej wieńcówką. Jest ona najczęściej spowodowana miażdżycą, powodującą zwężenie tętnic, ale może też wynikać z zatrucia tlenkiem węgla, przyjmowania niewłaściwych preparatów medycznych czy anemii. Zazwyczaj omawianej chorobie towarzyszy spory ból pochodzenia sercowego, zlokalizowany tuż za mostkiem. Jego przyczyna tkwi w niedostatecznym zaopatrzeniu serca w tlen, który jest głównym elementem niezbędnym do prawidłowej pracy tego mięśnia.

Niska jakość życia

Choroba wieńcowa może przybrać zarówno postać stabilną, jak i ostrą. Leczenie opiera się na podawaniu pacjentowi specjalnych środków farmakologicznych o działaniu zmniejszającym napływ krwi do serca bądź ograniczającym jego zapotrzebowanie na tlen. Istotne jest też minimalizowanie czynników mających wpływ na wzrost ryzyka rozwoju choroby – np. poprzez przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego. Podstawowymi objawami wieńcówki są stale powracające bóle w klatce piersiowej połączone nierzadko z wyjątkowo uciążliwymi dusznościami (promieniujące do żuchwy oraz pleców). 

Pozostałe symptomy to

– bardzo płytki oddech

– regularne mdłości

– wyraźne kołatanie mięśnia sercowego lub przyspieszone jego bicie

– nadmierne pocenie się (w nocy i w ciągu dnia)

– systematyczne zawroty głowy

– ogólne osłabienie całego organizmu

 

Dodajmy, że na wieńcówkę narażeni są w szczególności mężczyźni po 45 roku życia oraz kobiety po przebytej menopauzie (55 lat i więcej). Zdarzają się też zachorowania w grupie młodszych osób, które wynikają z czynników genetycznych, złej diety czy siedzącego trybu życia. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*