Współcześnie wiele osób cierpi z powodu choroby wieńcowej, potocznie zwanej wieńcówką. Jest ona najczęściej spowodowana miażdżycą, powodującą zwężenie tętnic, ale może też wynikać z zatrucia tlenkiem węgla, przyjmowania niewłaściwych preparatów medycznych czy anemii. Zazwyczaj omawianej chorobie towarzyszy spory ból pochodzenia sercowego, zlokalizowany tuż za mostkiem. Jego przyczyna tkwi w niedostatecznym zaopatrzeniu serca w tlen, który jest głównym elementem niezbędnym do prawidłowej pracy tego mięśnia.
Choroba wieńcowa może przybrać zarówno postać stabilną, jak i ostrą. Leczenie opiera się na podawaniu pacjentowi specjalnych środków farmakologicznych o działaniu zmniejszającym napływ krwi do serca bądź ograniczającym jego zapotrzebowanie na tlen. Istotne jest też minimalizowanie czynników mających wpływ na wzrost ryzyka rozwoju choroby – np. poprzez przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego. Podstawowymi objawami wieńcówki są stale powracające bóle w klatce piersiowej połączone nierzadko z wyjątkowo uciążliwymi dusznościami (promieniujące do żuchwy oraz pleców).
Pozostałe symptomy to
– bardzo płytki oddech
– regularne mdłości
– wyraźne kołatanie mięśnia sercowego lub przyspieszone jego bicie
– nadmierne pocenie się (w nocy i w ciągu dnia)
– systematyczne zawroty głowy
– ogólne osłabienie całego organizmu
Dodajmy, że na wieńcówkę narażeni są w szczególności mężczyźni po 45 roku życia oraz kobiety po przebytej menopauzie (55 lat i więcej). Zdarzają się też zachorowania w grupie młodszych osób, które wynikają z czynników genetycznych, złej diety czy siedzącego trybu życia.