Od połowy XX wieku rozwój przemysłu zmierza w kierunku wzrostu wydajności pracy, przy jednoczesnym zapewnieniu jak największego bezpieczeństwa pracowników. W dzisiejszych czasach to człowiek jest najbardziej wartościowym zasobem przedsiębiorstwa. Cały szereg działań jest podejmowany, aby zapewnić te dwa z pozoru sprzeczne założenia. Pomocnym w realizacji tych zadań jest zastosowanie procesów automatyzacji.
Wielkie znaczenie w dzisiejszych czasach ma ograniczenie do minimum sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracownika. Do najczęściej stosowanych należą różnego rodzaju wyłączniki krańcowe oraz lampki sygnalizacyjne. Dzięki tym rozwiązaniom operator, bez konieczności zaglądania do wnętrza maszyny, jest informowany na bieżąco o zakończeniu cyklu pracy i bezpiecznej możliwości wymiany detalu. Sygnalizacja świetlna umożliwia oznaczenie stref wyłączonych czasowo z użytkowania, które zazwyczaj są ogólnie dostępne. Szczególne znaczenie ma to w ciągach komunikacyjnych na hali np. w trakcie prac na wysokości.
Dążenie do jak najefektywniejszej pracy stanowi w warunkach dużej konkurencji o być lub nie być danej firmy. Przeszkadzają w tym awarie maszyn czy nieplanowane zatrzymania. Zminimalizować to zjawisko można przez zastosowanie sygnalizacji świetlnej. Lampki sygnalizacyjne w odpowiednim kolorze informują operatora o zatrzymaniu urządzenia lub o zakończeniu pracy. Ma to szczególne znaczenie, gdy przez jednego pracownika obsługiwanych jest kilka maszyn jednocześnie. Pozwala to na kontrolowanie procesu z większej odległości bez konieczności odrywania się od aktualnie wykonywanych czynności.