Do czego służy modelowanie bryłowe?

Do czego służy modelowanie bryłowe?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

By powstał jakiś przedmiot, czy jego element, należy go najpierw zaprojektować. Jednak przy użyciu nowoczesnych maszyn, które zazwyczaj po prostu programuje się do wykonania konkretnej rzeczy, nie wystarczy deska kreślarska, tusz i ołówki. Rysunek taki ma wartość jedynie jako projekt wstępny, wymagający zatwierdzenia, by przenieść go później na matematyczny model bryłowy lub hybrydowy. O co w tym chodzi?

CAD czyli matematyka dla grafika

W XXI wieku produkowanym przedmiotom stawia się coraz ostrzejsze wymagania, zarówno jakościowe jak i wizualne. Potrzebne było kompleksowe rozwiązanie, które pozwoli równocześnie na projektowanie ich, jak także wytwarzanie na podstawie stworzonego projektu. Z tego powodu powstało oprogramowanie CAD, które pozwala na wizualizację przedmiotu w 3D i przeniesienie gotowego projektu do drukarki 3D lub frezarki CNC, dostępne na stronie: https://bluehipo.pl/uslugi/frezowanie-cnc, by wyprodukować pożądany element w sposób całkowicie zautomatyzowany.

Metody modelowania geometrycznego, pozwalają uzyskać na komputerze obraz, który przedstawia wszelkie parametry produkowanego dobra, włącznie z materiałem jego wykonania i planowanymi parametrami fizycznymi. Możliwe jest uzyskanie obrazu wnętrza bryły, co niesie za sobą takie możliwości, jak produkcja stempli i matryc, które przydatne będą później także w klasycznych formach wytwarzania, np. w odlewnictwie. Zastosowanie oprogramowania CAD jest tak szerokie, że w zasadzie nie istnieje dziś możliwość, by jakikolwiek projektant się bez niego obszedł.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*