Czy można jechać z urwanym tłumikiem?

Czy można jechać z urwanym tłumikiem?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W starszych autach nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy urywa się nam tłumik. Zazwyczaj na początku słyszymy coraz głośniejszy dźwięk z wydechu, a także grzechotanie w tylnej części samochodu. Jeśli zignorujemy te objawy, po jakimś czasie w czasie jazdy możemy tłumik po prostu zgubić. Sytuacja taka stworzy zagrożenie w ruchu drogowym, ponieważ oderwany element przeleci jeszcze nawet kilkadziesiąt metrów, zanim się ostatecznie zatrzyma. Dlatego też powyższych objawów nie wolno bagatelizować.

Powodu awarii wydechu

Jeśli tylko usłyszymy, że silnik naszego auta pracuje nienaturalnie głośno, zajrzyjmy pod spód czy układ wydechowy na pewno jest w całości. Zazwyczaj powodem urywających się tłumików jest korozja, która przez lata potrafi przeżreć blachę na wylot. Zaczyna się od niewielkich dziurek, zwiększających głośność auta, a kończy na całkowitym oddzieleniu części układu i jej upadkiem na asfalt. Każdy producent tłumików samochodowych zachęca nas do wymiany już w momencie, gdy tylko zauważymy pierwsze niepokojące objawy. Inaczej możemy doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, zarówno siebie jak i innych użytkowników ruchu.

Naprawiamy samochód

Gdyby tłumik jednak się nam urwał, pamiętajmy że nie można jechać dalej. Najczęściej bowiem dochodzi do odpadnięcia gumowych wieszaków rury wydechowej i pozostała jej część zwyczajnie będzie szorować po asfalcie. Oprócz tego auto stanie się niesamowicie głośne i pierwszy patrol policji ukarze nas mandatem i zabroni dalszej jazdy. Jeśli mamy naprawdę bardzo blisko do warsztatu, góra kilkaset metrów, możemy zaryzykować dojazd. Nowy tłumik można zakupić na przykład tutaj: https://pamaku.pl/tlumiki-i1.html. W sieci zazwyczaj jest to tańsze, niż w sklepach stacjonarnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*