Bezdomne psy – w jaki sposób im pomóc?

Bezdomne psy – w jaki sposób im pomóc?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bezdomność psów w Polsce to problem, którego skala z roku na rok się powiększa. Co spowodowało, że coraz więcej czworonożnych przyjaciół człowieka musi zamieszkać w schroniskach zamiast w ciepłym domu?

Nieodpowiedzialność właścicieli jako jedna z głównych przyczyn bezdomności psów

Bardzo często można usłyszeć lub przeczytać informację o tym, że kolejny psiak został porzucony w lesie, czy na ulicy, bo właściciel nie miał co z nim zrobić podczas urlopu. Tę kwestię trzeba było jednak przemyśleć, zanim zdecydował się na przejęcie opieki nad bezbronnym zwierzęciem. Pies nie może być przyjacielem tylko na chwilę, on przywiązuje się praktycznie natychmiast i kocha całym sobą. Nie można traktować go jak zabawki i oddać, kiedy się komuś znudzi.

Kolejnym błędem popełnianym przez właścicieli psów jest puszczanie ich samych poza posesję. Taka odpowiedzialność prowadzi do tego, że zwierzaki rozmnażają się na potęgę. Oczywiście można przeprowadzić kastrację, jednak ona nie pozwoli uniknąć tego, że pies się zgubi bądź ulegnie wypadkowi.

Co zrobić, kiedy na naszej drodze stanie pies, którego właściciela nie widać w pobliżu?

Spotykając bezdomnego zwierzaka, należy w miarę możliwości postarać się zadbać o jego bezpieczeństwo. Jeśli pies nie wykazuje agresywnych zachowań, można sprawdzić, czy nie posiada na obroży specjalnej zawieszki z numerem telefonu do właściciela, ponieważ może zwyczajnie zerwał się ze smyczy i uciekł. Natomiast jeżeli ktoś się boi lub nie wie jak zareagować, powinien zgłosić psa do schroniska, którego pracownicy odbiorą zwierzaka.

Decydując się na taki krok, niepowiedziane jest, że pies przez długi czas pozostanie w schronisku. Wiele z takich instytucji prowadzi specjalne strony np.  https://schronisko.com/zwierzeta/zaginione-znalezione/ na których zamieszczone zostają zdjęcia znalezionych zwierząt. Bardzo często osoby poszukujące swoich zgub właśnie dzięki tym zdjęciom je odnajdują. Niektóre schroniska również w ramach pomocy zamieszczają zdjęcia tych psów, które są poszukiwane.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*