Zawory – ich rodzaje i zastosowanie w przemyśle

Zawory – ich rodzaje i zastosowanie w przemyśle
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zawory są powszechnie stosowane zarówno w przemyśle jak i instalacjach domowych. Niektóre z nich pełnią funkcję regulacyjną, a za ich pomocą można w dowolny sposób kształtować ilość czynnika przepływającego przez układ. Inne z kolei służą do odcinania przepływu czynnika znajdującego się w instalacji.

Jednymi z najczęściej stosowanych w przemyśle zaworów są zawory kulowe. W tym wypadku rolę ogranicznika przepływu medium przez układ pełni kula znajdująca się wewnątrz zaworu. W zależności od pozycji jaką przyjmie, może ona przepuszczać,ograniczać, bądź odcinać przepływ. Mechanizm ten może być stosowany zarówno w przypadku mediów płynnych jak i gazowych, dlatego jest powszechnie stosowany w przemyśle rafineryjnym, chemicznym oraz spożywczym. Jeśli chodzi o przemysł chemiczny i spożywczy to stosowane są tam również zawory motylkowe. W branży farmaceutycznej oraz kosmetycznej często wykorzystuje się nierdzewne zawory higieniczne. Wykonane z wysokiej jakości materiałów są odporne na korozję oraz działanie agresywnych chemikaliów.

W każdym przemyśle stosuje się również zawory zwrotne, które zabezpieczają przed cofaniem się czynnika w układzie. W związku z tym, że instalacje, czy rurociągi przemysłowe muszą być bezpieczne i niezawodne, zwykle łączy się je za pomocą specjalnych kołnierzy. W przemyśle bardzo często wykorzystuje się również zawory kołnierzowe, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie szczelności całego układu. Kołnierze można stosować zarówno w przypadku mechanizmów kulowych jak i motylkowych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa instalacji, w większości dużych rurociągów stosuje się dodatkowo zawory zaporowe. Wyposażone w klin, doskonale nadają się do odcinania przepływu medium przez układ, dlatego znakomicie sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*