Wentylacja z odzyskiem ciepła – czy warto zainstalować w swoim domu?

Wentylacja z odzyskiem ciepła – czy warto zainstalować w swoim domu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (MVHR) to metoda dostarczania klimatyzowanego powietrza do budynku, która służy do kontroli środowiska wewnętrznego obiektu i zmniejszenia zużycia energii. Systemy MVHR zostały pierwotnie opracowane do użytku w szpitalach, ale obecnie stały się popularne również w domach i biurach.

Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Głównym celem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (MVHR) jest dostarczenie świeżego, ogrzanego lub schłodzonego powietrza do obiektu przy jednoczesnym odzyskaniu energii cieplnej wydalonej przez mieszkańców budynku. Dzięki temu zmniejsza się ilość energii potrzebnej do ogrzania lub schłodzenia całego budynku. Systemy MVHR mogą być również wykorzystywane do dostarczania ciepłej wody użytkowej i osuszania pomieszczeń wewnętrznych.

Podstawowe założenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (MVHR) polega na tym, że ciepłe, wilgotne powietrze z wnętrza budynku jest usuwane przez wentylator wyciągowy i przepuszczane przez filtr powietrza, zanim zostanie odprowadzone na zewnątrz przez otwory wentylacyjne na dachu lub w ścianie szczytowej. Chłodniejsze świeże powietrze z zewnątrz jest następnie wciągane do budynku przez kratki w oknach, drzwiach, a czasem w sufitach – w zależności od tego, jak wysoko położony jest dom – i rozprowadzane kanałami po każdym pomieszczeniu w domu lub biurze. Jeśli będzie Ci potrzebna rekuperacja Kielce słyną z wielu firm, które oferują takie usługi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*