Transport ładunków niebezpiecznych

Transport ładunków niebezpiecznych
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Brak znajomości prawa nie uprawnia nas do jego nieprzestrzegania. Warto o tym pamiętać. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nasza praca istotnie wpływa na otaczające nas środowisko.

Ładunki niebezpieczne

Spedycja międzynarodowa ma restrykcyjne przepisy dotyczące ładunków niebezpiecznych, które mają zapewnić bezpieczeństwo. Kierowcy oraz wszystkie osoby, mające do czynienia z tego typem materiałów, muszą uprzednio przejść odpowiednie szkolenie. Pozwala ono na właściwe zabezpieczenie towaru. Wszystko zaś po to, aby na drodze nie spotkała nas żadna ,,przykra sytuacja”.

Kosztowne pomyłki

Każde odstępstwo od ogólnych przepisów, podczas kontroli jest szczególnie karane. Towary niebezpieczne mają właściwości palne, żrące lub też silnie toksyczne. Wypadek z udziałem cysterny przewożącej tego typu materiał, może doprowadzić do rozległych szkód w okolicy.

Dlatego też, tak dużą uwagę zwraca się zwłaszcza na oznakowanie. Każdy uczestnik ruchu drogowego, powinien z daleka rozpoznać ,,niebezpieczny” pojazd. Ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożnej w jego towarzystwie. Podstawowe formy stosowane niemal wszędzie to pomarańczowa tablica oraz naklejki informujące o konkretnym zagrożeniu (na przykład oznaczenie materiałów palnych).

ADR

ADR (zobacz: ADR warszawskiej firmy transportowej) to międzynarodowa umowa łącząca ogół przepisów o przewozie towarów niebezpiecznych. Spisana początkowo przez dziewięć krajów, obecnie zrzesza blisko pięćdziesiąt państw (49 pod koniec 2017 roku). Jednolite zasady, mają usprawnić transport, a także zapewnić kompleksowe bezpieczeństwo. W myśl ADR, każda firma logistyczna związana z transportem materiałów niebezpiecznych, winna stale współpracować ze specjalistą od spraw bezpieczeństwa. Oznakowanie ADR to wspomniane wcześniej, znormalizowane, pomarańczowe tablice.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*