Terapia SIS – Super Indukcyjna Stymulacja (Super Inductive System) dla cierpiących na ostre i przewlekłe dolegliwości bólowe stawów i mięśni

Terapia SIS – Super Indukcyjna Stymulacja (Super Inductive System) dla cierpiących na ostre i przewlekłe dolegliwości bólowe stawów i mięśni
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

BTL-6000 SIS jest to innowacyjna technologia wykorzystująca unikalne, impulsowe pole elektromagnetyczne o wysokiej intensywności.

Super indukcyjna stymulacja – SIS polega na tym, że bodziec indukowany przez cewkę wchodzi w interakcję z organizmem ludzkim, wywołując depolaryzację tkanki nerwowo-mięśniowej. Głębokość penetracji pola sięga nawet do 10 cm, co pozwala na dotarcie do głębiej położonych tkanek, objętych dysfunkcją. Odpowiednia modulacja częstotliwości oraz intensywności pola powoduje, że terapia SIS jest obecnie jedną z najskuteczniejszych terapii, która doskonale sprawdza się w zwalczaniu dolegliwości bólowych, działając w różnych stanach bólowych zarówno w ostrych, jak i przewlekłych.

Działanie opiera się na trzech teoriach kontroli bólu, każda z nich wymaga zastosowania innej częstotliwości: teoria endorfinowa zwiększająca produkcję endogennych opioidów, teoria bramki bólowej, w której następuje blokowanie odczuć bólowych na poziomie rdzenia kręgowego oraz teoria kontroli wejścia remodulująca zakodowane informacje o bólu. Zastosowanie terapii zwalcza ból w przewlekłych i ostrych schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego: zespół bolesnego barku, zespół cieśni nadgarstka, bóle wynikające z przepukliny krążka międzykręgowego, zespoły łokcia tenisisty czy golfisty, stany pourazowe.

Ponadto wykorzystanie najbardziej zaawansowanej technologii SIS wpływa na poprawę przewodnictwa nerwowego, a w rezultacie odpowiednia stymulacja mięśni przekłada się na wzmocnienie osłabionych partii mięśniowych, poprawiając tym samym ich funkcję. Poprzez powtarzane skurcze mięśni otaczających torebkę stawową można mobilizować stawy, przywracając im ruchomość. Pole elektromagnetyczne o wysokiej intensywności przyspiesza metabolizm tkanek, dzięki temu intensyfikuje procesy regeneracyjne, co doskonale wpływa na przyspieszenie gojenia złamań, nawet we wczesnym stadium. Jest to bezinwazyjna i bezbolesna terapia, w której tkanki nie wykazują adaptacji do bodźca. Wynika to z faktu iż każdy bodziec w trakcie stymulacji posiada inną modulację częstotliwości oraz intensywności.

Wpływ na rdzeniowy poziom kontroli napięcia mięśniowego, pozwala na na redukcję spastyczności u pacjentów neurologicznych. Jednym z najnowszych wskazań klinicznych, w których można także zastosować terapię SIS jest stymulacja mięśni oddechowych. Brak konieczności odsłaniania okolicy zabiegowej oraz przyjęcie dogodnej pozycji ciała dla pacjenta sprawia, że terapia jest w pełni komfortowa dla każdego. Zabieg polega na umieszczeniu aplikatora w miejscu objętym dysfunkcją oraz ustaleniu parametrów odpowiednich dla danego schorzenia.

W trakcie zabiegu terapeuta dostosowuje intensywność do odczuć pacjenta, które mogą mieć charakter mrowienia/wibracji, skurczów mięśni. Intensywność zabiegu zawsze jest dostosowana indywidualnie do każdego pacjenta.

Terapia z wykorzystaniem BTL-6000 SIS może sprawdzić się również, jako urządzenie służące do umiejscowienia źródła bólu. Bodziec, który oddziałuje na zdrową tkankę jest inaczej odbierany przez pacjenta, niż bodziec wycelowany konkretnie w miejsce dysfunkcji. Terapeuta prowadząc aplikator wzdłuż tkanek, w przypadku zasygnalizowania przez pacjenta zwiększonego odczucia bólu, przykłada aplikator dokładnie w miejscu dysfunkcji (punkt spustowy, zwłóknienie itp.). Zabieg trwa od 6 do 13 min. Sugerowana ilość zabiegów w serii to 5 do 10 zabiegów, 2-3 razy w tygodniu, 4 do 6 tygodni przerwy między seriami. Efekty mogą być odczuwalne już po pierwszym zabiegu.

Technologia SIS jest obecnie uważana jako jedno z najbardziej zaawansowanych osiągnięć inżynierii biomedycznej w zakresie pola magnetycznego. Szerokie spektrum oddziaływania pola umożliwia wykorzystanie terapii w różnych dziedzinach medycyny. Natychmiastowe i trwałe efekty terapeutyczne pozwalają pacjentom szybciej powracać do ich pełnej sprawności, przywracając im komfort życia. Więcej informacji w tym zakresie można znaleźć na https://ckr.pl/.

 

Autorka:

mgr Małgorzata Wielińska, mgr Fizjoterapii, absolwentka Podyplomowych Studiów z Zarządzania w Ochronie Zdrowia, Uniwersytet Warszawski.

Koordynatorka Fizykoterapii w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornej,

Szkolenia z zakresu medycyny fizykalnej, np.: laseroterapia wysokoenergetyczna, fala uderzeniowa, elektroterapia, terapia ultradźwiękowa, terapia ergotonowa, krioterapia, Terapia Manualna OMT według Kaltenborna-Evijatha.

Posiada certyfikat Basic Course Kinesiology Taping. McKenzie stopień A, B, C, ukończyła szkolenie z zakresu laseroterapii, nowoczesnej elektroterapii i terapii ultradźwiękowej w praktyce, kurs PNF podstawowy, kurs System SET Therapy Master, Thera Band, kurs masażu klasycznego: sportowego i leczniczego (II stopień), kurs masażu klasycznego: sportowego i leczniczego (I stopień).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*