Bezsenność, zwana fachowo insomnią, jest współcześnie uznawana za chorobę cywilizacyjną. Jej symptomy odczuwa bowiem na świecie nawet 35% populacji. Polega przede wszystkim na zaburzeniach rytmu snu, a osoby na nią cierpiące mają najczęściej spory problem z zaśnięciem lub nieustannie budzą się przez całą noc. Jednym ze sposobów na skuteczne poradzenie sobie z omawianą dolegliwością jest zapisanie się na psychoterapię, o czym można dowiedzieć się na http://centrum-ja.com.pl/leczenie_bezsennosci/.
Bezsenność występująca przez okres dłuższy aniżeli 3 tygodnie jest klasyfikowana jako przewlekła i zaliczana do grupy chorób. Może być spowodowana przez wiele czynników, ale do najbardziej powszechnych zaliczamy: nadmierny stres w życiu prywatnym lub zawodowym, korzystanie do późnych godzin nocnych z urządzeń elektronicznych (telewizora, smartfona), jedzenie zbyt obfitych posiłków bezpośrednio przed położeniem się do łóżka, picie dużych ilości kawy, palenie papierosów, regularne drzemki w ciągu dnia, a także zbyt długie przebywanie na upale bądź w warunkach ponadprzeciętnego hałasu.
Leczenie chronicznej bezsenności polega w wielu przypadkach na przyjmowaniu leków na bazie benzodiazepinu oraz rozmaitych preparatów nasennych, antydepresyjnych i o właściwościach uspokajających. Lekarz może też skierować daną osobę na terapię do poradni psychologicznej (w celu zwalczenia jej źródła) albo zalecić jej medytację, picie ziołowych naparów (np. z melisy), zażywanie melatoniny, a nawet zakup porządnego materaca. Tych kilka ostatnich metod sprawdza się jednak głównie przy lekkiej i umiarkowanej bezsenności.