Powszechnie używane rodzaje śrub

Powszechnie używane rodzaje śrub
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy budowlaniec, który chce dobrze wykonywać swoją pracę, potrzebuje mnóstwa akcesoriów, dzięki którym będzie to możliwe. Chodzi tutaj w głównej mierze o różnego rodzaju narzędzia, takie jak młotki, śrubokręty czy przyrządy do pomiarów. Często zapominamy jednak o elementach mających wielkie znaczenie, za czym niekoniecznie idą duże wymiary. Do tej grupy należą między innymi śruby i nakrętki. Dzięki nim możliwy jest montaż różnego rodzaju konstrukcji oraz skręcanie ze sobą różnych elementów. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów śrub, dzięki czemu możemy je swobodnie dopasować do naszych potrzeb. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Jak wybrać odpowiedni element mocujący?

Śruby to inaczej gwintowane elementy łączące, które są wykorzystywane nie tylko w branży budowlanej, ale również przy budowie maszyn i urządzeń mechanicznych. Obecnie na rynku możemy spotkać wiele rodzajów śrub, które różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem oraz kształtem łba i trzpienia. Zróżnicowanie to jest skutkiem różnego rodzaju specjalistycznych zastosowań. Jednak najbardziej istotnym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupów jest wytrzymałość tych niewielkich elementów.

W głównej mierze ma na nią wpływ jakość wykonania oraz użytych materiałów. W zależności od potrzeb, do produkcji używa się różnych rodzajów stali, która z kolei poddawana jest obróbce cieplnej. O wytrzymałości na rozciąganie oraz granicy plastyczności w konstrukcjach stalowych informuje nas klasa, która posiada 10 poziomów. 

Kolejnym ważnym kryterium wyboru jest dopasowanie śruby do rodzaju materiału. Większa lub mniejsza wytrzymałość śrub uzależniona jest między innymi od sposobu obróbki plastycznej. W przypadku tych najbardziej wytrzymałych, stosuje się dodatkowe hartowanie na automatycznej linii obróbki cieplnej. Tego rodzaju elementy warto również kupować w zestawach – nie tylko ze względów finansowych, ale również czysto praktycznych. Jeśli jedna śruba ulegnie uszkodzeniu, pod ręką będziemy mieć następną, która będzie mogła ją zastąpić.

Śruby skrzydełkowe – funkcjonalność i wygoda

Tego rodzaju śruby służą przede wszystkim jako elementy zaciskowe, przytrzymujące oraz mocujące do ręcznej obsługi podzespołów i maszyn. Są one standardowym elementem używanym w budowie maszyn do regulacji ręcznej. Ze względu na swój kształt, często są także określane jako śruby motylkowe. Można je obracać przy pomocy kciuka i palca wskazującego. Dzięki temu są używane jako ręczne elementy zaciskowe na przykład w statywach fotograficznych oraz szynach teleskopowych. Charakteryzuje je również mniej masywna forma. Efekt ten uzyskuje się poprzez kształt litery T. Wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej oraz tworzyw sztucznych, z metalowym gwintem. Jedną z ich największych zalet jest fakt, iż stanowią połączenie dobrej ergonomii z niską masą i niewielkimi wymiarami. 

Śruby dociskowe – bez łba

Tego rodzaju śruby znajdują szerokie zastosowanie, głównie w przemyśle maszynowym. Mają one nietypowy kształt, gdyż nie posiadają łba i charakteryzuje je gniazdo sześciokątne lub niewielki rowek. Mogą one posiadać także różne zakończenia – ścięte, stożkowate, walcowate, płaskie lub wgłębione. Śruby dociskowe najczęściej wykonane są ze stali lub mosiądzu, dzięki czemu mają dobre właściwości jakościowe i wytrzymałościowe na czynniki zewnętrzne. Jeśli dodatkowo wybierzemy model z pokryciem cynkowym, możemy mieć gwarancję, że są świetnie chronione przed korozją. W sklepach dostępne są modele w różnych rozmiarach gwintu oraz o różnej długości, dlatego nie powinno być problemu z dopasowaniem elementu do własnych potrzeb.

Śruby z łbem stożkowym

Są jednym z najpopularniejszych rodzajów śrub, gdyż stosuje się je wszędzie tam, gdzie wkręcony element nie powinien wystawać ponad płaszczyznę materiału. Najczęściej możemy je spotkać przy skręcaniu mebli czy montowaniu zawiasów.  Te dostępne na https://www.kristal.net.pl/sruby wykonane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a pokryte ocynkiem wykazują wysoką odporność na korozję.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*