Chociaż na pierwszy rzut oka są to dwie zupełnie odrębne dziedziny, to istnieje między nimi pewien wspólny mianownik, który łączy pracę kosmetologa i opiekuna medycznego. Jest to przede wszystkim kontakt z pacjentem, priorytet zadbania o jego dobre samopoczucie podczas przebywania w szpitalu lub innej placówce medycznej (w przypadku opiekuna medycznego) albo podczas korzystania z zabiegów w salonie kosmetycznym (w przypadku kosmetologa). Obydwa zawody łączą się w kontakcie z ludźmi i w odpowiadaniu na pytania pacjentów/klientów.
Kurs na opiekuna medycznego w głównej mierze skupia się właśnie na tym, by nauczyć się odpowiedniego kontaktu z pacjentami. Absolwent tego kierunku powinien mieć dobre pojęcie o problemach opiekuńczych osób chorych, potrafić te problemy rozpoznać i im zaradzić, aby ulżyć doli pacjenta. Ponadto, będzie wiedział, jak zaspokajać potrzeby takich osób – nie tylko te fizyczne, ale również psychiczne czy społeczne. No i oczywiście będzie asystował personelowi medycznemu w wykonywaniu powierzonych mu zadań.
Znowu w przypadku kosmetologa rozpoznawanie problemów pacjenta wiąże się ściśle z problemami kosmetycznymi, dotyczącymi kłopotów ze skórą lub innymi, podobnymi. Absolwent tego kierunku uczy się, jak przeprowadzić diagnozę kosmetyczną, jak udzielać porad pacjentom, a także – a może przede wszystkim – jak przeprowadzać szereg zabiegów kosmetycznych.
Wszelkich niezbędnych informacji można dowiedzieć się z https://www.collegium.com.pl/kierunki/technik-uslug-kosmetycznych.