Obróbka metali – w jaki sposób można ją wykonać?

Obróbka metali – w jaki sposób można ją wykonać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Metale to materiały, które wykorzystuje się w bardzo wielu branżach do produkcji różnego rodzaju części, detali i przedmiotów. Aby wszystkie one mogły odpowiednio się prezentować, a co ważniejsze być w pełni funkcjonalne, metal musi najpierw zostać odpowiednio dostosowany, zgodnie z projektem. Zadanie to realizuje się poprzez obróbkę, która obecnie może mieć zróżnicowane oblicza. Wykonuje się ją bowiem na wiele sposobów, a każdy z nich odznacza się inną charakterystyką.

Jakie są przykładowe metody obróbki metali?

Większość sposobów obróbki opera się na działaniach mechanicznych, wykonywanych przez różnorodne maszyny i urządzenia. Podstawową metodą jest tzw. toczenie, które polega na tym, że dany kawałek metalu wprawia się w ruch obrotowy, a w tym samym czasie nóż tokarski wykonuje ruch liniowy, pozbywając się nadmiaru materiału. Proces ten może być wykonywany wzdłuż lub poprzecznie, dając duże możliwości.

Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku frezowania, czyli innego sposobu obróbki. Tutaj to narzędzie wykonuje ruch obrotowy, natomiast obrabiany metal wprawiany jest w ruch posuwowy. Do tej grupy warto zaliczyć jeszcze obróbkę ścierną, potocznie zwaną szlifowaniem.

Nieco inaczej, niż w przypadku przedstawionych metod postępuje się w przypadku obróbki cieplnej metali, która jest równie często stosowana. W procesie obróbki cieplnej dochodzi do nagrzania oraz stopniowego, zaplanowanego schładzania metalu. Poprzez odpowiednią kontrolę zmian temperatur dochodzi do zmiany własności fizycznych stopu, dzięki czemu uzyskuje on oczekiwany kształt. Warto pamiętać, że sposobów obróbki metali może być znacznie więcej, ale z przedstawionymi można się spotkać zdecydowanie najczęściej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*