Kupujemy dziecku pierwszy telefon – jaki wybrać?

Kupujemy dziecku pierwszy telefon – jaki wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie dzieci na całym świecie są coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Już kilkuletnie dzieci doskonale obsługują urządzenia, które jeszcze jakiś czas temu były prawdziwą tajemnicą dla dużo starszych dorosłych. Kiedy dziecko zaczyna dorastać, z racji tego, że wokół siebie widzi telefony i tablety, samo zaczyna prosić o swoje urządzenie. I pomimo tego, że wszyscy używamy smartfony, to wielu rodziców wciąż ma pewne wątpliwości, czy zakup telefonu dla dziecka to odpowiednia decyzja. Cóż, na pewnym etapie wydaje się to być nieuniknionym krokiem, dlatego warto już teraz poznać zasady, o których należy pamiętać przy wyborze telefonu dla dziecka.

Zakup z właściwych powodów

Zanim przejdziemy do konkretnego omawiania kwestii ważnych przy wyborze pierwszego telefonu, musimy sobie zadać pytanie, dlaczego w ogóle zamierzamy dokonać takiego zakupu. Czy jest to kwestia zachcianki dziecka, czy może nasza wspólna decyzja, która ma wspomóc jego bezpieczeństwo? Przed zakupem smartfona dla dziecka trzeba upewnić się, że jest to najlepsza opcja dla całej rodziny.

Wybór systemu operacyjnego

Dorośli mają swoje własne preferencje, jeśli chodzi o systemy operacyjne iOS lub Android, jednak istnieje duża różnica między nimi, jeśli chodzi o kontrolę rodzicielską i monitorowanie. Smartfony działające z systemem iOS zazwyczaj pozostawiają użytkownikowi mniejszą kontrolę nad systemem niż systemy Android. Dlatego z tego powodu, lepszym rozwiązaniem na pierwszego smartfona mogą być telefony Samsung.

Zadbanie o kontrolę rodzicielską

Chociaż system operacyjny ma wiele wspólnego z dostępnymi opcjami kontroli rodzicielskiej, warto najpierw samemu sprawdzić kontrolę rodzicielską, którą telefon ma do zaoferowania. Niektóre smartfony mogą mieć funkcje ułatwiające dostęp do kontroli rodzicielskiej, a inne wręcz przeciwnie. Podobnie, wato upewnić się, że funkcje kontroli rodzicielskiej lub aplikacja za to odpowiedzialna mogą być zabezpieczone hasłem.

Kwestia ceny i wybór ubezpieczenia

Istnieje wiele różnych smartfonów dostępnych w różnych przedziałach cenowych. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest wybrać dla dziecka smartfon o niższej lub średniej cenie. Dzieje się tak dlatego, że dzieci mają tendencję do gubienia, zapominania lub przypadkowego ich uszkodzenia, ponieważ w młodym wieku są dopiero na etapie nauki bycia odpowiedzialnym za swoje rzeczy. Wybierając urządzenie dostarczane z umową, warto rozważyć również zakup planu ubezpieczenia sprzętu. Zapewni to ochronę w przypadku zgubienia, uszkodzenia, lub kradzieży telefonu, co w przypadku młodych dzieci jest niestety możliwe.

Zewnętrzna ochrona telefonu i jego zastosowanie

Szukając idealnego smartfona, nie można zapomnieć o konieczności zadbania o jego zewnętrzne bezpieczeństwo. Niektóre telefony nie mają wielu opcji przy wyborze etui, podczas gdy inne będą miały duży wybór. Obudowa nie musi być kosztowna, ważne jednak aby była skuteczna. Przy tym powinna zapewniać ochronę zarówno ekranu, jak i pozostałej części telefonu. Oprócz połączeń telefonicznych i wiadomości tekstowych urządzenie będzie prawdopodobnie używane do grania w gry, oglądania filmów, robienia zdjęć i przeglądania Internetu. Trzeba wziąć wszystkie te aspekty pod uwagę i zapewnić dziecku optymalne urządzenia, które można znaleźć poprzez kontakt ze sklepem z telefonami.

Pamięć telefonu i ogólne zasady użytkowania

Niektóre tańsze smartfony zostawiają dziecko bez miejsca po pobraniu aplikacji lub dwóch. Dodatkowa karta SD może zapewnić miejsce na treści, takie jak zdjęcia i filmy, ale może nie mieć możliwości przechowywania aplikacji. Warto więc zwrócić również uwagę na ilość dostępnej pamięci na telefonie i zdecydować, czy jest ona wystarczająca. Ostatnim elementem, o którym koniecznie trzeba pamiętać przy wyborze telefonu, jest wspólne ustalenie zasad i reguł korzystania z niego. Mogą one obejmować limity czasowe korzystania z urządzenia, korzystanie tylko z określonych witryn internetowych oraz ograniczona liczba gier. Oczywiście, nie można przesadzać z kontrolą dziecka, jednak warto zrobić wszystko, aby były bezpieczne w sieci internetowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*