Każdy człowiek ma prawo do odczuwania niepokoju i lęku. Może on być spowodowany problemami w pracy, w domu, konfliktem z inną osobą lub brakiem wiary w siebie. Niestety czasem zwyczajny niepokój przeradza się w zaburzenia lękowe. Jakie są objawy tego stanu chorobowego?
Zaburzenie lękowe (nerwica lękowa) jest to nadmierne zamartwianie się na temat spraw życia codziennego tych mniej i bardziej istotnych. Przyczyn tego stanu chorobowego może być wiele i często są ze sobą powiązane. Zaburzenia lękowe mogą się pojawić na skutek:
– nadużywania alkoholu, narkotyków,
– problemów w rodzinie, pracy lub finansowych,
– uwarunkowań genetycznych (zaburzenia psychiczne wszelakiego rodzaju) występujące w rodzinie zwiększają ryzyko pojawienia się zaburzeń lękowych w kolejnych pokoleniach,
– problemów ze zdrowiem fizycznym (np. astma, choroby serca lub cukrzyca),
– nieprawidłowego wychowania (złe lub niestabilne relacje z osobami bliskimi w dzieciństwie).
Nerwica lękowa może objawiać się na wiele sposobów. Ich rozpoznanie jest pierwszym krokiem na do drodze do wyleczenia zaburzeń lękowych. Do częstych objawów tego stanu chorobowego należą:
– problemy ze snem,
– nadmierne, nieustanne zamartwianie się,
– wewnętrzne napięcie i rozdrażnienie,
– problemy z koncentracją, trudności w wykonywaniu obowiązków rodzinnych i domowych,
– izolacja,
– dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego,
– ataki paniki.
W przypadku tego rodzaju objawów niezbędna jest wizyta u specjalisty. Warto przejrzeć chociażby stronę https://in-altum.com/oferta/nerwica/, gdzie znajdziemy świetnych specjalistów, którzy pomogą nam wyjść z naszego problemu.